Gdzie najtaniej po podstawowe zakupy spożywcze ?

Aby dowiedzieć się, gdzie są najtańsze produkty spożywcze przeprowadziliśmy analizę cen sześciu często kupowanych przez Polaków artykułów w pięciu popularnych sieciach handlowych – Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl oraz Tesco. Gdzie zrobić zakupy bez przepłacania?

Ceny podstawowych produktów spożywczych w polskich sklepach mogą różnić się od siebie nawet o złotówkę.

Gdzie wybrać się na zakupy, aby zapłacić jak najmniej? Czy lepiej zdecydować się na hipermarkety takie jak Auchan, Carrefour czy Tesco? A może najniższe ceny dyktują popularne dyskonty spożywcze takie jak Lidl i Biedronka? Czy warto zawsze gonić za najniższymi cenami, by oszczędzać jeszcze więcej?

Takie pytania zadaje wielu Polaków. Aby znaleźć na nie odpowiedzi, porównaliśmy ceny podstawowych produktów spożywczych, które wybieramy najczęściej podczas naszych zakupów. Zatem, w którym sklepie zrobimy najtańsze zakupy?

Co znalazło się w naszym koszyku?

W naszym zestawieniu znalazło się sześć podstawowych produktów spożywczych, które najczęściej lądują w naszych koszykach w trakcie codziennych zakupów – biały chleb, cukier, jajka, masło, mąka pszenna oraz mleko.

To produkty, które możemy znaleźć w niemalże każdej kuchni, dlatego kupujemy je regularnie oraz w większych ilościach. Właśnie dlatego wszelkie różnice cen tych artykułów mogą w dużym stopniu wpłynąć na nasz domowy budżet.

Przy tworzeniu koszyka wzięliśmy pod uwagę:

  • chleb – cena za około 500 g
  • cukier – cena za 1 kg
  • jaja – cena za 10 sztuk, wielkość M
  • masło – cena za 200 g
  • mąka – cena za 1 kg
  • mleko – cena za 1 l

Staraliśmy się wybierać produkty spożywcze od tych samych producentów oraz w tej samej gramaturze. W przypadku, gdy danego produktu nie było w ofercie, wybieraliśmy najbardziej zbliżony do niego zamiennik.

Gdzie zrobiliśmy zakupy?

Zakupy zrobiliśmy w 5 popularnych sklepach:

  • Auchan
  • Biedronka
  • Carrefour
  • Lidl
  • Tesco

Wybraliśmy zarówno duże sieci hipermarketów, jak również dyskonty spożywcze, aby uzyskać przejrzysty przekrój cen w sieciach najchętniej wybieranych przez Polaków.

Sklepy te znajdują się również na terenie całego kraju – zarówno w dużych miastach, jak również w tych mniejszych miejscowościach.

Nasze badanie zostało przeprowadzono w dniu 24.01.2019 roku w wybranych sklepach na terenie Poznania, dlatego nasze analizy mogą nie być reprezentatywne dla całej Polski. Mamy jednak nadzieję, że zaprezentowane przez nas wyniki będą pomocne przy podejmowaniu Twoich decyzji zakupowych!

Zatem, jak prezentują się ceny poszczególnych produktów w powyższych sklepach?

Auchan

Chleb pszenno-żytni 600 g – 1,99 zł

Cukier 1 kg – 2,08 zł

Jajka M 10 szt. – 3,98 zł

Masło 200 g – 5,98 zł

Mąka pszenna typ 450 1 kg – 1,65 zł

Mleko 2% 1 l – 2,19 zł

Razem: 17,87 zł

Auchan

W hipermarkecie w sieci Auchan zapłaciliśmy łącznie za podstawowe zakupy 17,87 zł. To wynik plasujący się na średnim poziomie.

Nasze zestawienie wykazało, że w Auchan najmniej zapłaciliśmy za cukier – kosztował tam tylko 2,08 zł, podczas gdy w większości innych marketów cena wynosiła aż 2,49 zł. Najtańsze były również jajka – 3,98 zł. Auchan miał jednak najdroższe mało, które kosztowało aż 5,98 zł – w innych sklepach można było kupić je o niecałą złotówkę taniej. Także najdroższe okazało się mleko, które kosztowało 2,19 zł, chociaż w tym przypadku różnica cenowa w porównaniu z innymi marketami nie była już tak wysoka.

Biedronka

Chleb rodzinny 410 g – 2,49 zł

Cukier 1 kg – 2,49 zł

Jajka M 10 szt. – 3,99 zł

Masło 200 g – 4,99 zł

Mąka typ 650 1 kg – 1,49 zł

Mleko 2% 1 l – 1,95 zł

Razem: 17,40 zł

Biedronka

W dyskoncie spożywczym Biedronka nasz podstawowy koszyk produktów kosztował 17,40 zł. Również plasuje go to na średnim poziomie pomiędzy innymi sklepami.

Ceny w Biedronce za wybrane produkty są atrakcyjne i konkurencyjne – tanie były jajka za 3,99 zł czy masło za 4,99 zł. Jednak także w tym koszyku znalazł się jeden z najdroższych produktów w naszym zestawieniu – za chleb zapłaciliśmy aż 2,49 zł. W porównaniu z innymi sklepami chleb miał także niższą wagę – zaledwie 410 g. Najtańsze pieczywo o wadze 500 g kosztowało nas 1,59 zł w sieciach Carrefour oraz Tesco.

Carrefour

Chleb Baltonowski 500 g – 1,59 zł

Cukier 1 kg – 2,09 zł

Jajka 10 szt. – 4,49 zł

Masło 200 g – 5,49 zł

Mąka pszenna typ 450 1 kg – 1,35 zł

Mleko 2% 1 l – 1,95 zł

Razem: 16,96 zł

Carrefour

Zakupy w Carrefour kosztowały nas 16,96 zł. To bardzo dobry wynik, który uplasował sieć na drugiej pozycji w naszym zestawieniu.

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Carrefour znajdują na bardzo atrakcyjnym poziomie. To właśnie tam zapłaciliśmy najmniej za chleb – kosztował 1,59 zł za 500 g. W dobrej cenie był także cukier, który kosztował 2,09 zł – zaledwie o 1 grosz więcej niż w sklepie Auchan, gdzie okazał się najtańszy. Tania była również mąka – kosztowała tylko 1,35 zł za kg, podczas gdy w innych sklepach była droższa o co najmniej 14 groszy.

Lidl

Chleb Polski 500 g – 1,79 zł

Cukier 1 kg – 2,49 zł

Jajka M 10 szt. – 3,99 zł

Masło 200 g – 4,99 zł

Mąka pszenna typ 650 1 kg – 1,49 zł

Mleko 1 l – 1,95 zł

Razem: 16,70 zł

Lidl

Za koszyk podstawowych produktów w sieci Lidl zapłaciliśmy najmniej – tylko 16,70 zł. Dzięki temu zakupy w tym dyskoncie spożywczym okazały się najtańsze w naszym zestawieniu.

W Lidlu zapłaciliśmy mało za masło – to 4,99 zł za kostkę. Taka cena czekała na nas także w innych sklepach – Biedronce i Tesco. Niedrogie były też jajka, za które zapłaciliśmy 3,99 zł, czyli o 1 grosz więcej niż w Auchan. Ceny za pozostałe produkty spożywcze ulokowały się na dość niskim poziomie, chociaż nie były najniższe. To właśnie umiarkowane ceny za wszystkie produkty spożywcze sprawiły, że w Lidlu za nasze zakupy zapłaciliśmy najmniej.

Tesco

Chleb Polski 500 g – 1,59 zł

Cukier 1 kg – 2,49 zł

Jajka M 10 szt. – 5,99 zł

Masło 200 g – 4,99 zł

Mąka typ 450 1 kg – 1,69 zł

Mleko 1 l – 1,89 zł

Razem: 18,64 zł

Tesco

Zakupy w Tesco kosztowały nas łącznie 18,64 zł – to najdroższy koszyk w naszym zestawieniu.

W hipermarkecie ceny za podstawowe produkty były na zróżnicowanym poziomie – znaleźliśmy tam zarówno najtańsze, jak i najdroższe artykuły spożywcze. Najmniej zapłaciliśmy za masło – 4,99 zł, chleb – 1,59 zł, a także za mleko – 1,89 zł. Najdroższe okazały się jajka za 5,99 zł – to aż o 2,01 zł więcej niż w Auchan, gdzie były najtańsze! Wysoka była również cena mąki – za opakowanie zapłaciliśmy 1,69 zł.

Gdzie zrobimy najtańsze zakupy?

Wybór odpowiedniego sklepu ma więc duże znaczenie, jeśli chcemy zrobić podstawowe zakupy spożywcze i zapłacić za nie jak najmniej.

Wynik naszego badania prezentuje się następująco:

  1. Lidl: 16,70 zł
  2. Carrefour: 16,96 zł
  3. Biedronka: 17,40 zł
  4. Auchan: 17,87 zł
  5. Tesco: 18,64 zł

Zatem najmniej będą kosztowały nas zakupy w sieci sklepów Lidl, gdzie zapłaciliśmy za nie niemalże o 2 złote mniej niż w najdroższym sklepie, czyli w Tesco. Na dobrej, drugiej pozycji znalazł się Carrefour – od lidera zestawienia różni go tylko 26 groszy.

Dla potwierdzenia uzyskanych przez nas wyników prezentujemy również rachunki ze sklepów za nasze zakupy.

Ranking najtańszych podstawowych produktów spożywczych:

*** CHLEB ***

Carrefour Chleb Baltonowski 500 g – 1,59 zł

Tesco Chleb Polski 500 g – 1,59 zł

*** CUKIER ***

Auchan Cukier 1 kg – 2,08 zł

1 grosz drożej

Carrefour Cukier 1 kg – 2,09 zł

*** JAJKA ***

Auchan Jajka M 10 szt. – 3,98 zł

1 grosz drożej

Biedronka Jajka M 10 szt. – 3,99 zł

Lidl Jajka M 10 szt. – 3,99 zł

*** MASŁO ***

3 markety z tą samą ceną!

Biedronka Masło 200 g – 4,99 zł

Lidl Masło 200 g – 4,99 zł

Tesco Masło 200 g – 4,99 zł

*** MĄKA PSZENNA ***

Carrefour Mąka pszenna typ 450 1 kg – 1,35 zł

*** MLEKO 2% ***

Tesco Mleko 1 l – 1,89 zł

Czy zawsze warto gonić za najniższymi cenami?

Najtańsze jajka w Auchanie, masło w Lidlu, Biedronce i w Tesco, a chleb w Carrefourze i w Tesco. Przeważnie jest tak, że tylko wybrane produkty w danych sklepach mają najbardziej atrakcyjne ceny. Gdy chcielibyśmy kupować tylko te kosztujące najmniej, musielibyśmy odwiedzić kilka sklepów po kolei, a to na ogół dodatkowe koszty związane z dojazdem oraz sporo straconego czasu.

W związku z tym nie zawsze warto gonić za najniższymi cenami, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu mamy tylko parę z powyższych sklepów. Wtedy warto po porostu zdecydować się na zakupy tam, gdzie ceny są na niskim, uśrednionym poziomie.

Musimy także pamiętać o tym, że ceny produktów spożywczych w tych samych sieciach handlowych mogą być inne dla różnych miast. Przykładowo, za podstawowy koszyk zapłacimy więcej w Warszawie niż w mniejszych miejscowościach.

Ceny identycznych produktów mogą różnić się również pomiędzy sklepami w tej samej sieci – najczęściej są to jednak groszowe sprawy.

Programy lojalnościowe, specjalne promocje i inne bonusy

Aktualnie wiele sieci sklepów prowadzi własne programy lojalnościowe, które pozwalają klientom na gromadzenie punktów. Zebrane punkty następnie można wymieniać na dodatkowe bonusy, na przykład na darmowe gadżety lub kody rabatowe.

Sieci regularnie organizują również liczne promocje, w ramach których dodatkowo obniżają ceny produktów spożywczych – także tych najczęściej kupowanych przez klientów, na przykład cukru, mleka czy jajek.

Promocje te mogą polegać na obniżeniu jednostkowej ceny, ale również mogą obniżać ją przy zakupie większej liczby lub ilości danego produktu, na przykład przy nabyciu dwóch tych samych artykułów, drugi jest tańszy o 50 proc.

Aby być na bieżąco z promocjami, możemy korzystać z gazetek reklamowych – dostępne są w sklepach i na stronach WWW sieci. Także możemy śledzić niskie ceny za pomocą specjalnych portali zakupowych oraz aplikacji mobilnych.

Wobec tego każdy, kto chciałby płacić za swoje zakupy jak najmniej, powinien regularnie sprawdzać najnowsze promocje w swoich sklepach, a także aktywnie korzystać z programów lojalnościowych. Dzięki temu zakupy mogą kosztować nas jeszcze mniej niż zwykle!

Podsumowanie

Przeprowadzone przez nas badanie wykazało, że najtańsze zakupy podstawowych produktów spożywczych możemy zrobić w sklepach sieci Lidl. Najwięcej za ten sam koszyk zapłaciliśmy z kolei w hipermarkecie Tesco.

Zatem dyskonty spożywcze to dobre miejsce, aby zrobić zakupy, ponieważ ceny w nich na ogół są stale na atrakcyjnym poziomie – dzięki temu nie narażamy się na duże wahania w wysokości rachunków. To właśnie dlatego korzysta z nich obecnie tak wielu Polaków, którym zależy na obniżeniu swoich codziennych kosztów.

Hipermarkety z kolei często kuszą tańszymi cenami pojedynczych produktów spożywczych, ale musimy pamiętać wtedy o tym, że ceny innych mogą być już na znacznie wyższym poziomie. W rezultacie, chociaż za niektóre artykuły zapłaciliśmy niewiele, rachunek za cały koszyk będzie wyższy.

Pamiętajmy również o tym, że na końcowe koszty mają wpływ okresowe promocje, programy lojalnościowe oraz inne bonusy, które oferują nam sieci handlowe. Z nimi zakupy będą jeszcze tańsze!

Ten wpis znajduje się w kategorii