Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Brak historii kredytowej – co to dla nas oznacza?

Brak historii kredytowej – co to dla nas oznacza?

Historię kredytową budujemy poprzez zaciąganie pożyczek i kredytów, zarówno w bankach, jak i pozabankowo. Jeśli nie skorzystaliśmy nigdy z tego rodzaju produktów, wówczas nie mamy żadnej historii kredytowej, która odnotowywana jest w bazach, w szczególności w BIK. Jakie konsekwencje ma brak historii kredytowej?

Najczęściej BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej kojarzymy z długami. Jednak warto wiedzieć, że BIK gromadzi wszelkiego rodzaju informacje dotyczące pożyczkobiorców i kredytobiorców, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W związku z tym w bazach znajdują się informacje o każdej zaciągniętej pożyczce czy kredycie. Obecność w bazach BIK nie jest w związku z tym niczym złym – wprost przeciwnie, gdy nasza historia jest pozytywna, wtedy możemy łatwiej korzystać z pożyczek i kredytów.

Tworzenie pozytywnej historii kredytowej jest opłacalne. Może się bowiem zdarzyć, że bank czy instytucja pozabankowa odmówią nam udzielenia pożyczki czy kredytu, gdy w bazie BIK czy w innych bazach nie ma o nas żadnych informacji. Może też zaproponować nam pożyczkę czy kredyt, ale na gorszych warunkach. Wobec tego nie każdy bank czy instytucja pożyczkowa będą gotowe do pomocy.

Konsekwencje braku historii kredytowej:

• podwyższenie marży kredytowej

• mniejsza suma pożyczki lub kredytu niż ta, o którą wnioskowaliśmy

• krótszy okres pożyczki lub kredytu

• wyższe oprocentowanie pożyczki lub kredytu

• odmowa udzielenia pożyczki lub kredytu

Na powyższe problemy narażone są w szczególności te osoby, które są młode i dopiero zaczynają życie na własny rachunek i chcą otrzymać pożyczkę gotówkową na dowolny cel czy kredyt hipoteczny na zakupienie swojego mieszkania. Aby zmniejszyć ryzyko tych problemów, najlepiej zacząć jak najszybciej budować swoją historię kredytową, aby jej brak nie był przeszkodą w realizacji planów.

W jaki sposób zbudować swoją pozytywną historię kredytową?

Do budowy pozytywnej historii kredytowej będziemy musieli dostać się do baz BIK, czyli będziemy musieli skorzystać z jakiejś oferty pożyczkowej czy kredytowej. Gdy mamy odpowiednią zdolność, możemy wyrobić sobie kartę kredytową czy debet na rachunku i spłacać go systematycznie. Także możemy brać pożyczki na raty, na przykład popularne obecnie raty 0 procent, które możemy wziąć też na niedrogie przedmioty, więc bank najczęściej daje pożyczkę bez problemu. Możemy też wybrać chwilówki i pożyczki ratalne, które oferowane są przez firmy pożyczkowe.

Oczywiście, musimy pamiętać o tym, aby zawsze terminowo spłacać swoje zobowiązania. Terminowość rzutuje na punktową ocenę, którą przygotowuje BIK. Jeśli nie będziemy spłacać zadłużenia systematycznie, wtedy możemy pogorszyć swoją historię kredytową. Dlatego dbajmy o spłacanie pożyczek w terminie.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki i chcesz ją otrzymać bez problemu bez posiadania historii kredytowej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w Aasa Polska. Oferujemy szybkie i wygodne pożyczki ratalne w kwocie do 10 000 złotych – całkowicie przez internet. Sprawdź je już teraz!

Ten wpis znajduje się w kategorii