Czy mogę mieć kilka pożyczek w tym samym czasie?
Dzięki pożyczkom możemy spełniać swoje marzenia, gdy nie mamy wystarczających oszczędności. Są one też pomocne w nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy po prostu potrzebujemy dodatkowych środków. Zwykle zaciągamy wtedy jedną pożyczkę, ale rekordziści mają ich nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt!

Zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe mają swoją specjalną politykę przyznawania pożyczek. Niektóre z nich udzielają nawet po kilka pożyczek jednocześnie tej samej osobie, inne z kolei ograniczają ofertę tylko do jednej aktywnej pożyczki na klienta. Wobec tego odpowiedź na pytanie – czy mogę mieć kilka pożyczek, brzmi: tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Poniżej prezentujemy je dokładniej.
Analiza zdolności kredytowej
Jeżeli chcemy wziąć pożyczkę gotówkową w banku, w takim przypadku instytucje te analizują głównie naszą kondycję finansową i na jej postawie określają zdolność kredytową. Składają się na nią nasze dochody oraz wydatki. Jeżeli zarabiamy sporo i mamy mało obciążeń, możemy liczyć na większe sumy. Gdy zarabiamy mało lub też dużo, ale mamy jednocześnie spore obciążenia, nasza zdolność kredytowa będzie niższa.
Przy udzielaniu pożyczek banki i renomowane firmy pożyczkowe za każdym razem sprawdzają zdolność kredytową klienta. Zatem jeżeli będziemy chcieli wziąć drugą pożyczkę w trakcie trwania jednej, pożyczkodawca może wziąć tę aktywną pod uwagę przy obliczaniu naszej zdolności. W konsekwencji będzie ona niższa. Gdy nie zarabiamy dużo, kolejna pożyczka może być jeszcze mniejsza lub możemy nie dostać jej w ogóle. Jeśli z kolei nasza kondycja finansowa będzie dobra, bank może oferować nam pożyczki aż do momentu, w którym stracimy potrzebną do kolejnej zdolność kredytową. Liczbę pożyczek regulują również przepisy prawa.
Warto zaznaczyć, że sytuacja ta odnosi się do wszystkich banków i firm pożyczkowych, dlatego nawet jeżeli będziemy brali pożyczki w kilku instytucjach, nasza zdolność kredytowa będzie taka sama, ponieważ pożyczkodawcy korzystają z tych samych baz.
Firmy pożyczkowe kontrolują liczbę pożyczek
Większość firm pożyczkowych pozwala swoim klientom posiadać tylko jedną aktywną pożyczkę. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy wziąć kolejnej pożyczki w innej firmie pozabankowej. Wtedy możemy zaciągnąć parę pożyczek jednocześnie, gdy nasze potrzeby finansowe są większe.
W Aasa wychodzimy naprzeciwko potrzebom pożyczkobiorców. U nas klient może ubiegać się o kolejną pożyczkę przed całkowitą spłatą bieżącej pożyczki. Jedynym warunkiem jest spłata co najmniej połowy rat bieżącej pożyczki. Gdy wobec tego potrzebujesz dodatkowej gotówki i spełniasz wymagania, w Aasa możesz otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe.
Oczywiście, musimy też dobrze przeliczyć, czy będzie nas stać na takie zadłużenie. Istnieje zagrożenie, że tak duża liczba pożyczek nie będzie korzystnym wyborem – w takim przypadku możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego najlepiej posiadać tylko jedną aktywną pożyczkę i dopiero po jej spłacie pomyśleć o wzięciu kolejnej, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej