Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kredyt mieszkaniowy i pożyczka jednocześnie?

Kredyt mieszkaniowy i pożyczka jednocześnie?

Kredyt na zakup mieszkania opiewa zawsze na bardzo wysokie kwoty, a czas jego spłaty sięgać może nawet czterdzieści lat. W przeciągu tego czasu mogą pojawić się różne sytuacje, a z nimi także problemy finansowe. Wówczas pojawia się wizja zaciągnięcia pożyczki gotówkowej na spłatę bieżących zobowiązań. Czy jednak jest możliwe otrzymanie takiej pożyczki?

Biorąc kredyt na mieszkanie mamy świadomość, że jest to decyzja na wiele lat. W przeciągu tego czasu może się pogorszyć nasza sytuacja finansowa do tego stopnia, że nie będziemy w stanie spłacać zadłużenia. Wówczas szukając odpowiedniego rozwiązania, decydujemy się na pożyczkę gotówkową.

Wiele osób po zakupie mieszkania, chce również odpowiednio je urządzić. Nie mając na to środków, również podejmuje decyzję o wzięciu pożyczki. Czy jednak jest to możliwe, aby posiadając kredyt na mieszkanie, bank udzielił nam również pożyczki gotówkowej?

Kto może liczyć na pożyczkę mając kredyt?

Spłacając kredyt mieszkaniowy niewiele osób może sobie pozwolić na dodatkowe zaciągnięcie także pożyczki gotówkowej. Wszystko zależy jednak od naszej indywidualnej sytuacji, a także decyzji banku. Należy się jednak liczyć z tym, że jeżeli jesteśmy na samym początku spłacania kredytu mieszkaniowego, a nasze dochody pozwalają na pokrycie tylko tej jednej raty kredytu miesięcznie, to o pożyczce gotówkowej nie może być mowy. Żaden bank nie udzieli nam pożyczki, jeżeli będzie widział, że nasza aktualna sytuacja finansowa nam na to nie pozwala.

Także w przypadku dłuższej, regularnej spłaty kredytu mieszkaniowego przy niższych dochodach, bank nie udzieli nam wsparcia w postaci pożyczki gotówkowej. Na takie rozwiązanie mogą sobie więc pozwolić tylko te osoby, które posiadają duże dochody. Oczywiście wszystko zależy też od kwoty pożyczki gotówkowej, jakiej oczekujemy. Przy niższych dochodach, mniejsze sumy być może uda nam się pożyczyć. Realne są wówczas pożyczki do 5000 zł, gdzie raty nie są wysokie.

A może pożyczka spoza banku?

Pożyczki gotówkowej niezależnie od naszej sytuacji finansowej często chętnie udzielają instytucje pozabankowe. Bardzo wiele osób korzysta więc z tego rozwiązania, jeżeli życie zmusza ich do pozyskania dodatkowej kwoty pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że takie pożyczki wiążą się z dużo wyższymi kosztami. Są one bowiem wysoko oprocentowane i musimy liczyć się z tym, że okres ich spłaty także jest krótki.

Jeżeli jednak nie boimy się takiego rozwiązania mając już kredyt mieszkaniowy i uważamy, że sobie poradzimy ze spłatą, to możemy z takiej pomocy skorzystać. Warto jednak pamiętać, że choć kredyty i pożyczki wszelkiego rodzaju są bardzo atrakcyjną formą finansowania wszelkiego rodzaju zakupów, to należy z nich korzystać rozsądnie i z głową, aby nie narazić się na kłopoty. Wpadając w wir kredytów i pożyczek ciężko jest potem wyjść na prostą.

Warto więc podejmować takie decyzje skrupulatnie analizując wszystkie pozytywne i negatywne skutki dla naszego budżetu domowego i przyszłości. Wówczas z pewnością będziemy spać spokojnie i będziemy mogli skutecznie realizować wszystkie swoje plany.

Ten wpis znajduje się w kategorii