Czyszczenie BIK – o co w tym chodzi?

3 min czytania

Biuro Informacji Kredytowej zbiera wszystkie kluczowe informacje dotyczące naszych pożyczek i kredytów, a także kart kredytowych i debetów. Gdy nie regulowaliśmy swoich zobowiązań terminowo, wtedy BIK będzie zawierał także takie informacje, które będą działać na naszą niekorzyść.

Czyszczenie BIK – o co w tym chodzi?

Czy w takiej sytuacji możliwe jest czyszczenie BIK?

Składasz wniosek o pożyczkę lub kredyt, ale okazuje się, że otrzymujesz odmowną decyzję.

Jeśli w przeszłości miałeś jakieś niespłacone długi w banku albo w firmach pozabankowych, w takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie konsekwencja braku spłaty takiego zadłużenia.

Informacje w Biurze Informacji Kredytowej mogą być przechowywane nawet do 5 lat, zatem nasze problemy finansowe mogą ciągnąc się za nami przez długi czas. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie – czy możliwe jest wyczyszczenie danych w BIK, aby otrzymać pożyczkę bez problemu?

Czy czyszczenie BIK jest możliwe?

Sformułowanie „czyszczenie BIK” często możemy znaleźć na różnych stronach poświęconych zadłużeniu, a także pożyczkom. W założeniu czyszczenie BIK ma polegać na całkowitym usunięciu z baz Biura Informacji Kredytowej. Czy jednak tak naprawdę jest to możliwe? Zimowa pożyczka

Czyszczenie BIK wtedy, gdy jesteśmy dłużnikiem, nie wchodzi w grę. Niestety, nie pozwalają na to przepisy. Przypadki, w których możliwe jest usuniecie danych z BIK, są sprecyzowane w prawie. Czego jednak dokładnie dotyczą wtedy ogłoszenia o czyszczeniu BIK przez różne firmy? Odnoszą się one do usunięcia danych pozytywnych, czyli tych, które świadczą o nas dobrze. Co równie ważne, możemy zrobić to także samodzielnie – bez potrzeby płacenia za to innym firmom.

Kiedy możemy wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK?

Zgodnie z przepisami mamy możliwość wypowiedzenia zgody na przetwarzanie naszych danych w BIK po spłaceniu przez nas pożyczki albo kredytu. Zgodę taką najczęściej wyrażamy przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki i podpisujemy ją w ramach umowy z bankiem lub firmą pozabankową. Możemy ją wycofać tylko w sytuacji, gdy zobowiązanie spłaciliśmy w terminie.

Jeśli jednak spóźniliśmy się ze spłatą i późnienie wynosiło co najmniej 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy wierzyciel poinformował nas o zamiarze przetwarzania informacji na temat danego kredytu albo pożyczki, wówczas nie mamy już tego prawa. Dane pozostają wtedy okres 5 lat w bazie i nie możemy ich usunąć.

Kiedy zgodnie z przepisami można usunąć dane z BIK?

Istnieje tylko kilka sytuacji, gdy można zgodnie z przepisami usunąć dane z Biura Informacji Kredytowej.

Są one również określone przepisach – prezentujemy je poniżej.

• Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych dotyczących spłaconego już kredytu albo pożyczki – z tej opcji możemy skorzystać tylko wtedy, gdy spłaciliśmy zobowiązanie w terminie.

• Minęło 5 lat od momentu spłaty pożyczki albo kredytu – wtedy nie będzie on już brany pod uwagę w BIK. Zimowa pożyczka

• Dane zawarte w BIK są nieprawdziwe albo nieaktualne – wówczas musimy zwrócić się do instytucji, która udzieliła nam pożyczki albo kredytu, aby na jej wniosek dokonano zmian w BIK. Nie możemy zwrócić się bezpośrednio do BIK.