Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Dofinansowanie do cateringu dietetycznego - nowy benefit dla pracownika

Dofinansowanie do cateringu dietetycznego - nowy benefit dla pracownika

Zwiększa się liczba pracodawców, którzy zaczynają rozumieć istniejącą od lat zależność, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik. Okazuje się, że coraz więcej przedsiębiorstw oferuje zatrudnionym już nie tylko pakiet świadczeń medycznych, karnety na siłownie, bilety do kina czy teatru, ale także nowy benefit w postaci dofinansowania do cateringu dietetycznego.

 

Dieta pudełkowa, jak potocznie nazywa się catering dietetyczny, zdobywa w ostatnim czasie mnóstwo zwolenników. Zauważają to pracodawcy, którzy chcąc nagrodzić, a jednocześnie zmotywować swoich podwładnych, zapewniają im zwrot części środków przeznaczonych na zdrowie żywienie. Gest ten ponadto zwiększa lojalność osoby zatrudnionej w stosunku do swojego miejsca pracy.

Z niewolnika nie ma pracownika

Ta maksyma sprawdza się wyśmienicie w obecnych czasach. Aktualnie to pracownicy, a nie pracodawcy wyznaczają pewne standardy zatrudnienia. Stają się bardziej wymagający w stosunku do pracodawców. Z tego powodu wielu właścicieli firm, chcąc zintegrować zespół i stworzyć mu korzystne warunki pracy, decyduje się na rozwiązania, które urozmaicą codzienne obowiązki. Pracodawcy rozumieją bowiem, że zdrowy, żyjący aktywnie pracownik to osoba bardziej efektywna i kreatywna.

Czym jest corporate wellness?

Z określeniem tym spotykamy się coraz częściej już nie tylko w kontekście dużych przedsiębiorstw, ale także średnich i małych firm. Rozwiązanie to, jak większość standardów pracowniczych, przyszło do nas z zachodniej Europy. W myśl tej zasady, ogromną wartością dla danej działalności prócz wiedzy, kwalifikacji i umiejętności poszczególnych pracowników jest ich dobre samopoczucie i przede wszystkim zdrowie.

Benefity dla pracowników

Z tego powodu wielu pracodawców decyduje się na przyznawanie tzw. benefitów, czyli dodatkowych świadczeń pracowniczych. Wśród nich można znaleźć szkolenia, kursy, wykłady, seminaria, sympozja naukowe . Coraz popularniejszym rodzajem benefitów w dobrze rozwiniętych firmach są jednak karty prywatnej opieki zdrowotnej, karnety na siłownię, a od pewnego czasu także finansowanie cateringu dietetycznego, które zyskuje na popularności.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Nie ma wątpliwości, że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wydajność oraz ogólne samopoczucie. Dobrze zbilansowane posiłki mogą poprawić koncentrację, umiejętność analitycznego myślenia, a także usprawnić pamięć. Wiedzą to doskonale szefowie przedsiębiorstw, którzy chcą, aby ich pracownicy mogli dać z siebie sto procent, a jednocześnie czuli radość z pracy w danym zakładzie. Benefitom na żywienie sprzyja fakt, że firmy cateringowe wyrastają na polskim rynku jak grzyby po deszczu. To z kolei powoduje, że w niemal każdym nawet średniej wielkości mieście można znaleźć dostarczyciela zdrowego i dobranego do potrzeb konkretnego klienta jedzenia.

Nie tylko catering

Wiele firm dofinansowuje nie tylko sam catering dietetyczny, ale także organizuje wydarzenia związane ze zdrowym odżywianiem się. W niektórych przedsiębiorstwach powstają stołówki dietetyczne, w których można spróbować niskokalorycznych i świeżych dań. Wszystko to oczywiście na koszt pracodawcy, w ramach benefitów. Zdarzają się także właściciele, którzy wysyłają zainteresowanych tym tematem pracowników na warsztaty kulinarne lub wykłady poświęcone metodyce żywienia. Tego typu umiejętności oraz wiedza mogą przydać się bowiem nie tylko w kuchni.

Skuteczna reklama i zachęta

Bardzo często benefity odgrywają ogromną rolę w procesie rekrutacyjnym. Dodatkowe świadczenia dla pracowników stają się bowiem poważnym atutem danej firmy oraz zachętą dla potencjalnych kandydatów. Większość podmiotów gospodarczych w ogłoszeniach umieszcza informacje związane z wszelkimi udogodnieniami oraz nadprogramowymi korzyściami wynikającymi z pracy dla danej firmy.

Ile kosztuje catering dietetyczny?

Wiele zależy od preferencji danego pracownika. Podmioty gospodarcze oferujące usługę dostarczania cateringu dietetycznego posiadają zazwyczaj szeroką ofertę. Wiele tego typu firm współpracuje z dietetykami i na podstawie ich opinii komponuje menu konkretnego klienta. Z cateringu mogą więc już skorzystać m.in. wegetarianie lub weganie, dla których przygotowuje się osobną propozycję. Podstawowa dieta odchudzająca o kaloryczności równej 1500 kcal na dzień kosztuje około  800-1000 złotych, za wyżywienie z wyższą wartością kalorii zapłacimy nawet 1500-2000 złotych. Wiele firm oferuje ponadto dietę dla osób aktywnych, której kaloryczność sięga 2500-3000 kcal. W tym przypadku muszą liczyć się jednak z wysoką ceną, rzędu 2000-2500 złotych. Wszystkie wymienione ceny dotyczą jednak zaledwie dni roboczych, weekendy są zazwyczaj wyceniane indywidualnie.

Dopasowana dieta

Nie można jednoznacznie wskazać, ile wynosi benefit na catering dietetyczny. Wszystko uzależnione jest od indywidualnej sytuacji pracownika, wielkości firmy, poziomu zaawansowania tego typu dodatkowych świadczeń. Należy jednak podkreślić, że dofinansowanie żywienia to krok w dobrą stronę, który wyjdzie przedsiębiorstwu, jak i osobie w nim zatrudnionej wyłącznie na dobre. Za jakiś czas pracodawcy z pewnością rozbudują pakiet świadczeń związanych ze zdrowym żywieniem pracowników. Niektórzy już dziś oferują darmowe wizyty u dietetyka oraz regularne badania tkanki tłuszczowej i ogólnej kondycji organizmu.

Ten wpis znajduje się w kategorii