Ubezpieczenie domu - ile to kosztuje?
Masz dom, ale jeszcze nie jest ubezpieczony? W takim przypadku warto zdecydować się na polisę. Chociaż może wydawać się, że to niepotrzebny wydatek, to jednak wtedy, gdy coś się zdarzy i otrzymamy odszkodowanie, będziemy mogli odetchnąć z ulgą

Spis treści
Dom czy mieszkanie możemy ubezpieczyć obecnie u niemalże każdego ubezpieczyciela. Problemem jest jednak wybranie odpowiedniej oferty, która będzie spełniała nasze wymagania pod kątem zakresu ochrony oraz kosztów.
Do czego przyda nam się ubezpieczenie domu?
Nasz dom narażony jest na różne niebezpieczeństwa, na przykład na zalanie, pożar, włamania i kradzieże, na różnego rodzaju usterki. Straty mogą być duże, a naprawa może być wtedy bardzo kosztowna i pokrycie jej samodzielnie może być niemałym wyzwaniem. Gdy będziemy mieli wykupione ubezpieczenie, to właśnie ubezpieczyciel będzie mógł pokryć te właśnie koszty.
Polisa ubezpieczeniowa domu jest więc przydatna w wielu przypadkach, gdy dochodzi do niespodziewanych usterek, katastrof, ingerencji osób trzecich. Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodowego AC – autocasco. Dzięki niemu nie musimy płacić z własnej kieszeni, gdy coś zdarzy się z naszym pojazdem.
Oczywiście, powinniśmy pamiętać o tym, że każde ubezpieczenie ma swój zakres ochrony. Wobec tego należy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia z ochrony, ponieważ może okazać się, że polisa nie zadziała wtedy, gdy myśleliśmy, że możemy otrzymać odszkodowanie.
Koszty polisy na dom
Trudno jednoznacznie wskazać, ile może kosztować nas polisa na dom. Ceny są naprawdę zróżnicowane i zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od domu, który ma być objęty taką ochroną.
Zwykle koszt wynosi od około 150 złotych rocznie do ponad 1 000 złotych rocznie. Taka najtańsza polisa zapewni nam jednak dość ograniczoną ochronę przed takimi zdarzeniami losowymi jak ogień, wybuch, osunięcie się ziemi. Niektóre z nich, na przykład powódź, mogą wymagać podwyższenia kosztów. Także koszty będą wyższe wtedy, gdy chcielibyśmy podwyższyć wysokość odszkodowania przy działaniu osób trzecich – dewastacji, włamaniach, kradzieżach.
Czynniki wpływające na koszt polisy na dom:
• lokalizacja nieruchomości
• typ zabudowy
• rok powstania nieruchomości
• przeznaczenie budynku – na wynajem, do prowadzenia działalności gospodarczej
• liczba mieszkańców
• rodzaj drzwi, okien, zabezpieczeń przeciw włamaniom
• instalacje użytkowane w nieruchomości
• obecność garażu i jego lokalizacja
• szacowana wartość nieruchomości
Gdy chcemy ubezpieczyć dom, warto udać się do agenta ubezpieczeniowego, który będzie mógł porównać dla nas różne polisy ubezpieczeniowe, a następnie doradzić, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Możemy również skorzystać z dostępnych przez internet kalkulatorów polis, które w przybliżeniu mogą podpowiedzieć nam na jakie koszty trzeba będzie się przygotować.
Zatem ubezpieczenie domu czy też ubezpieczenie mieszkania to wydatek, na który warto się zdecydować – dzięki niemu możemy ochronić się przed naprawdę wysokimi kosztami!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej