Jak chronić się przed cyberprzestępczością?
Często płacisz przez internet? Masz konto bankowe on-line? W takim przypadku możesz znaleźć się na celowniku cyberprzestępców. Na co powinniśmy wtedy uważać?

Korzystanie z internetu nie jest obecnie żadnym problemem i trudnością – on-line znajdziemy zarówno młodszych, jak i starszych. Internet wykorzystujemy do wielu różnych celach, między innymi znajdujemy informacje, komunikujemy się z innymi, załatwiamy różne sprawy, pracujemy. Także płacimy i otrzymujemy pieniądze przez internet, korzystając z różnego rodzaju systemów jak internetowych kont bankowych, systemów płatności on-line.
Jeśli nie będziemy przestrzegali odpowiednich zasad korzystania z internetu, możemy narazić się na niebezpieczeństwo, na przykład na kradzież naszej tożsamości, pozyskanie danych do naszego konta bankowego, danych karty kredytowej, a w konsekwencji możemy być okradzeni.
Na jakie cyberataki jesteśmy narażeni?
W internecie czyhają na nas różne niebezpieczeństwa. Obecnie jednym z głównych zagrożeń jest tak zwany phishing. Może on dotknąć niemalże każdego z nas, gdy nie będziemy wystarczająco ostrożni.
W przypadku phishingu mamy do czynienia z dwoma elementami – socjotechniką oraz złośliwym oprogramowaniem. Najczęściej oszustwo ma formę wiadomości e-mail, która informuje nas o tym, że zablokowano nam konto bankowe lub kartę. To sposób na nakłonienie nas do przekazania danych konta bankowego czy danych karty, aby potem były one wykorzystane przez oszusta. Z kolei malware, czyli złośliwe oprogramowanie dostajemy zwykle w formie załącznika do wiadomości e-mail albo ściągamy je na komputer przez kliknięcie w link.
Także możemy być narażeni na złośliwe oprogramowanie pobierane z różnych stron, które odwiedzamy. Możemy ściągnąć je wraz z pobieranymi plikami, na przykład filmami, plikami instalacyjnymi programów.
Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby nie podawać nikomu swoich danych do logowania się na konto bankowe oraz danych kart. Nie wklejajmy także żadnych zdjęć kart i naszych dokumentów w mediach społecznościowych lub na innych stronach.
Nie otwierajmy żadnych wiadomości, co do których mamy wątpliwości – od razu wyrzucajmy je do kosza w skrzynce pocztowej. Pamiętajmy o tym, że banki i inne instytucje nie wymagają od nas podawania danych do logowania się czy danych kart przez wiadomości e-mail.
Także nie wchodźmy na podejrzane strony internetowe i nie pobierajmy plików z niesprawdzonych źródeł.
Na naszym komputerze możemy zainstalować również programy antywirusowy, który będzie regularnie skanował dysk i sprawdzał nasze działania on-line. Bardzo ważne jest też aktualizowanie systemu operacyjnego oraz oprogramowania.
Pamiętajmy też o tym, że na cyberataki jesteśmy narażeni również na urządzeniach mobilnych. Uważajmy na otrzymywane wiadomości i nie klikajmy w żadne podejrzane linki, nie podawajmy nigdzie swoich danych. Możemy również zastosować specjalne programy antywirusowe i systematycznie aktualizujmy aplikacje, w szczególności te do bankowości mobilnej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej