Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak obliczyć koszty remontu?

Jak obliczyć koszty remontu?

 

Planujesz wyremontowanie domu albo mieszkania? W takim przypadku warto wcześniej obliczyć, z jakimi kosztami będziemy musieli się wtedy liczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić!

 

Remont może być generalny, ale może mieć postać kosmetycznych poprawek, na przykład zmiany koloru ścian czy mebli. W zależności od tego, jaki prace wykonamy, będą miały one wpływ na poniesione przez nas koszty. Jeśli zależy nam na tym, aby na remont wziąć pożyczkę albo kredyt, warto zabrać się za oszacowanie tych wydatków z wyprzedzaniem.

 

Jak obliczyć koszty remontu? Możemy posłużyć się dostępnymi w internecie kalkulatorami, ale możemy też wykonać kalkulacje samodzielnie – na kartce papieru. Poniżej prezentujemy, jak dokładnie określić części składowe kosztów remontu.

 

  1. Określ prace do wykonania

Remonty wykonujemy obecnie zarówno w starszych domach, jak i w nowszych mieszkaniach. Mogą obejmować szereg różnych prac – od wymiany całych instalacji, przez kładzenie gładzi gipsowych na ścianach aż do wymiany drzwi na nowe.

 

Generalnie, im bardziej złożony ma być remont, tym więcej będzie nas kosztować. Najwięcej zapłacimy za prace instalacyjne, zakupienie nowego kotła do domu, za zamontowanie nowszych, szczelnych okien czy wykonanie kompleksowej termoizolacji. Tańsze będą remonty polegające na poprawie estetyki pomieszczeń – nowe ściany, podłogi, płytki, a także innego rodzaju wyposażenie.

 

Nie warto jednak od razu wdrażać w życie wszystkich planów, na przykład remontować całego mieszkania. Sprawdzona technika to remontowanie jednego pomieszczenia po drugim. Na kompleksowy remont w każdym pomieszczeniu powinniśmy zdecydować się tylko wtedy, gdy będziemy posiadali wystarczające środki, a także wtedy, gdy będziemy mogli na jakiś czas wyprowadzić się z domu lub mieszkania, ponieważ w trakcie prac nie będzie ono nadawało się do zamieszkania.

 

  1. Sprawdź ceny materiałów oraz koszty prac remontowych

Kolejna kwestia to sprawdzenie kosztów związanych z kupnem materiałów oraz pracami remontowymi. Tutaj mogą już pojawić się znaczne różnice. Są one zależne od rodzaju wybranych materiałów czy sprzętu, a także od tego, czy remont będziemy chcieli wykonać własnymi rękami czy też zlecimy go zewnętrznej ekipie.

 

Najtaniej wyjdzie nam wykonanie prac samodzielnie – niektóre z nich naprawdę nie są skomplikowane, na przykład malowanie ścian czy kładzenie paneli. Będą one jednak wymagały od nas czasu wolnego. Dzięki samodzielnym pracom możemy zaoszczędzić nawet połowę kosztu remontu!

 

  1. Porównaj ceny i wybierz te najniższe

Aby nie przepłacić za remont, warto także dokładnie porównywać ceny wybranych materiałów oraz usług remontowych, aby naleźć te najbardziej atrakcyjne.

 

Pamiętajmy jednak o tym, że ceny te mogą się zmieniać, dlatego jeśli kalkulację wykonaliśmy parę miesięcy przed planowanym remontem, ceny mogą ulec zmianie.

 

  1. Zawsze zakładaj, że wydasz więcej

Na remontach można oszczędzać, jeśli uda nam się znaleźć dobre materiały w niskich cenach, a także przy wykonaniu pracy samodzielnie lub z tanią, ale sprawdzoną ekipą. Zawsze jednak zakładajmy, że będziemy musieli ponieść nieco wyższe koszty niż te wynikające z podliczenia cen.

 

Często zdarza się, że podczas remontu nagle pojawiają się jakieś dodatkowe koszty, na przykład ściana jest zawilgocona, nie kupiliśmy wystarczającej ilości danego materiału. Zatem najlepiej wziąć poprawkę i do obliczonej ceny ogólnych kosztów remontu dodać około 10%.

Ten wpis znajduje się w kategorii