Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak założyć korzystną lokatę bankową?

Jak założyć korzystną lokatę bankową?

Niskie stopy procentowe przekładają się na znacznie mniej korzystne oferty lokat bankowych. Znalezienie korzystnej lokaty bankowej, która przyniesie realne zyski wymaga wyselekcjonowania atrakcyjnych ofert na rynku bankowym. Ważne jest również odpowiedzieć sobie na pytanie czy lokata jest najlepszym sposobem alokacji kapitału.

Lokata bankowa jest niewątpliwe jednym z najbezpieczniejszych sposobów uzyskania zysku z posiadanych oszczędności. Wynika to z zabezpieczeń środków finansowych przechowywanych w bankach poprzez Fundusz Świadczeń Gwarantowanych. Jednak lokata bankowa nie zawsze jest w stanie zapewnić zadowalający zysk w stosunku choćby do równie bezpiecznych kont oszczędnościowych.

Przy wybieraniu lokat bankowych niezbędne jest dopasowanie ofert do potrzeb i oczekiwań. Istotne jest branie pod uwagę między innymi czasu trwania lokaty oraz czasu zamrożenia gotówki w ramach lokaty bankowej. Większość lokat przy zamknięciu ich przed terminem nie pozwala na zapewnienie zysków z odsetek.

Długoterminowa czy krótkoterminowa lokata?

Lokaty bankowe można pod kątem czasu trwania umowy podzielić generalnie na lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Lokaty krótkoterminowe to lokaty miesięczne, trzymiesięczne, roczne. Lokaty krótkoterminowe pozwalają często w ramach promocyjnych ofert uzyskać wyższe zyski. Jednak lokaty takie przy dłuższym oszczędzaniu wymagają regularnego przedłużenia. Wówczas warunki umowy zmieniają się a oprocentowanie może nie być już takie korzystne.

Długoterminowe lokaty terminowe to rozwiązanie dla osób mogących zamrozić środki finansowe na dłuższy okres czasu. Długoterminowe lokaty bywają korzystne szczególnie przy dużych sumach pieniędzy, gdzie można korzystać z indywidualnych warunków oferowanych przez banki czy z lokat rentierskich.

Rodzaj oprocentowania lokaty

Lokaty różnią się również rodzajem oprocentowania. Najczęściej można spotkać oferty lokat z oprocentowaniem stałym. Jest to oprocentowania najbardziej przewidywalne w zakresie łatwości wyliczenia oczekiwanego zysku. Stałe oprocentowanie jest korzystne przy lokatach krótkoterminowych, gdyż pozwala uzyskać pewność, że warunki umowy nie zmienią się w trakcie trwania lokaty. Natomiast oprocentowanie zmienne zależne jest od zmian stóp procentowych ustalanych przez RPP przy NBP.

Jeśli stopy procentowe będą rosły wówczas oprocentowania lokaty również będzie rosło. Przy wybieraniu zmiennych stóp procentowych trzeba umieć przewidzieć zmiany, które będą dokonywane przez RPP. Oprocentowanie zmienne jest bardziej korzystne przy zakładaniu lokat długoterminowych, gdyż w dłuższym okresie czasu nawet spadki stóp procentowych nie mają tak dużego przełożenia na zyski z lokaty. Innym rodzajem oprocentowania jest oprocentowanie dynamiczne. Takie oprocentowania regularnie rośnie w trakcie trwania umowy lokaty terminowej.

Oprocentowanie progresywne przynosi tym większe zyski im dłużej trwa umowa lokaty terminowej. Do najkorzystniejszych ofert lokat terminowych bez względu na rodzaj oprocentowania zaliczają się lokaty bankowe oferowane na promocyjnych warunkach.

Ten wpis znajduje się w kategorii