Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jaka kara za jazdę bez OC

Jaka kara za jazdę bez OC

Zgodnie z przepisami prawa każdy właściciel samochodu musi mieć wykupione OC dla swojego pojazdu. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które kosztuje zwykle kilkaset złotych na rok. Na co możemy narazić się wtedy, gdy nie wykupimy OC w terminie?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które zapewnia ochronę wtedy, gdy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody.

Istnieje wiele różnych rodzajów ubezpieczeń OC, w tym jedno z najbardziej popularnych to ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jego zadaniem jest ochrona sprawcy wypadku przed finansowymi skutkami jego czynów. Gdy wobec tego wywołamy wypadek albo kolizję, wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty – nie będziemy musieli płacić za nie z własnej kieszeni.

Konsekwencje braku polisy OC

Gdy nie posiadamy komunikacyjnego ubezpieczenia OC, jesteśmy narażeni przede wszystkim na kary finansowe. Oczywiście, gdy w okresie braku OC wywołamy wypadek lub kolizję, wtedy także możemy ponieść ogromne koszty idące w dziesiątki czy setki tysięcy złotych.

Nieubezpieczonych kierowców ściga tak zwany wirtualny policjant, ale może dać ją też zwykły policjant. Kara wyznaczana jest urzędowo i jest stała. Nie można jej w żaden sposób negocjować, obniżyć, uzależniać od osiąganych dochodów.

_**W 2017 roku kary za brak OC dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

• brak ubezpieczenia OC do 3 dni – kara 800 złotych

• brak ubezpieczenia OC od 3 do 14 dni – kara 2 000 złotych

• brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni – kara 4 000 złotych**_

W przypadku samochodów ciężarowych kary są jeszcze wyższe i wynoszą w przypadku okresu do 3 dni 1 200 złotych, od 3 do 14 dni 3 00 złotych, natomiast powyżej 14 dni 6 000 złotych. Dla pozostałych pojazdów koszty stanowią odpowiednio: 130, 340 oraz 670 złotych.

Gdy kierowca bez OC jest winny kolizji

Spowodowanie kolizji samochodem bez wykupionego OC jest poważnym problemem i oznacza konieczność wyłożenia odpowiedniej sumy z własnej kieszeni. Oczywiście, koszt zależny jest od rodzaju zdarzenia – małe otarcie przy parkowaniu nie będzie kosztowne, ale wydatki mogą iść nawet w miliony złotych, gdy wywołamy katastrofę mającą bardzo poważne skutki.

W tym przypadku ofiara otrzymuje pieniądze od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, natomiast ten ściąga pieniądze od sprawcy. Oczywiście, sprawa może oprzeć się także o komornika.

Jak znaleźć odpowiednią polisę OC dla siebie?

Gdy poszukujesz odpowiedniej polisy komunikacyjnej OC dla siebie, z ofertami można zapoznać się już teraz przez internet. Na specjalnych serwisach internetowych porównujących oferty możemy znaleźć najlepsze polisy w przystępnych cenach. Możemy również udać się do agenta ubezpieczeniowego, który będzie mógł zaprezentować dla nas ofertę różnych ubezpieczycieli i doradzić, na co warto się zdecydować.

Niestety, w ostatnim czasie koszty polis OC znacznie wzrosły, wobec tego warto poświęcić więcej czasu na poszukiwanie odpowiednich ofert. Nigdy jednak nie rezygnujmy z zakupu polisy OC, ponieważ możemy narazić się na bardzo duże koszty wtedy, gdy nie będziemy jej posiadali.

Ten wpis znajduje się w kategorii