Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jakie mogą być skutki kradzieży tożsamości?

Jakie mogą być skutki kradzieży tożsamości?

 

Kradzież tożsamości bywa bardzo dużym problemem w świecie, który w coraz większym stopniu wykorzystuje Internet do realizowania transakcji, zakupów czy korzystania z usług.

Jednocześnie z powodu rozwoju elektronicznych systemów przechowywania danych czy elektronicznych systemów realizowania transakcji rośnie łatwość kradzieży tożsamości. Niezbędne jest zatem podejmowanie takich działań, które w jak największym stopniu pozwalają na ochronę przed taką sytuacją, która może prowadzić do bardzo poważnych problemów a szczególnie strat finansowych.

Obecnie oszustwa internetowe opierają się między innymi na kradzieży tożsamości. Taka kradzież może być znacznie groźniejsza nawet niż utrata dowodu osobistego w formie fizycznej. Wynika to z faktu, że w wielu miejscach można wykorzystać dane osobowe, które podawane są w Internecie. Jeśli w jednymi miejscu podaje się wszystkie dane począwszy od danych dotyczących dowodu, aż po dane osobowe, które są danymi informacyjnymi wówczas należy szczególnie uważać. Na takie dane mogą być bowiem zakładane rachunki bankowe, zaciągane pożyczki czy kupowane produkty. Ważne jest zatem by mieć pewność, że dane podaje się zaufanym osobom, firmom.

Jak się zabezpieczyć?

Jeśli chce się zabezpieczyć przed utratą tożsamości najważniejsze jest szybkie reagowanie na wszystkie, podejrzane sytuacje. Jeśli podaje się dane osobowe ważne jest by podawać je jedynie na odpowiednio zabezpieczonych stronach. Wówczas można mieć pewność, że dane są zarówno odpowiednio zabezpieczone a jednocześnie są one przetwarzane w ramach bezpiecznych połączeń internetowych. Jednocześnie gdy utraci się dowód osobisty ważne jest jak najszybsze zgłaszanie tego faktu do odpowiednich urzędów a także na policję. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia się na przyszłość nawet w przypadku gdyby dowód został wykorzystany do zrealizowania transakcji już po kradzieży. Generalnie niezbędne jest również chronienie danych osobowych, których używa się za pośrednictwem Internetu. Jeśli nie ma konieczności podawania danych osobowych wówczas warto tego unikać. Należy również rozważnie wydawać zgody na przetwarzanie danych osobowych, które podaje się różnym firmom działającym również poprzez Internet.

Wykorzystanie danych osobowych

Przestępcy wykorzystujący skradzione dane osobowe mogą zaciągać kredyty, brać pożyczki czy korzystać z różnego rodzaju produktów szczególnie w Internecie. Takie sytuacje mogą prowadzić do strat finansowych. Jednak w przypadku zgłoszenia kradzieży danych można przed wieloma takimi sytuacjami się ochronić. Pod kątem prawnym nie będzie się narażonym na problemy związane z koniecznością spłacania tak powstałych zobowiązań. Jednak znacznie większym problemem jest sytuacja, w której przestępcy wyrobią na podstawie skradzionych danych nowe dokumenty. Następnie takie osoby mogą wykorzystywać takie dokumenty do różnego rodzaju przestępstw. Wówczas można mieć bardzo poważne problemy związane z oskarżeniami związanymi z popełnionymi przestępstwami z wykorzystaniem skradzionej tożsamości.

Ten wpis znajduje się w kategorii