Kiedy dłużnikowi grozi windykacja?
3 min czytaniaWindykacja nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym – może jednak dotknąć każdego z nas. To przede wszystkim konsekwencja niespłaconych długów, które z czasem narastają. Kiedy dokładnie narażamy się na windykację i co powinniśmy zrobić wtedy, gdy windykator puka do naszych drzwi?
Spis treści
Windykacja służy do odzyskania długów od dłużników. Gdy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą rat pożyczki albo kredytu, nie zapłaciliśmy rachunków czy faktury dla firmy, wówczas możemy się na nią narazić. Windykacja to jednak nie koniec świata – musimy pamiętać o tym, że windykator nie jest naszym przeciwnikiem, ale jego zadaniem jest uświadomienie nam konsekwencji braku spłaty długu, a te mogą spowodować sporo problemów.
Kim jest windykator?
Wielu mylnie kojarzy windykatora z komornikiem – warto jednak wskazać, że są to dwie całkowicie inne osoby, które mają także inne uprawnienia. Windykator to pracownik firmy windykacyjnej zajmującej się odzyskiwaniem długów. Do tego, aby zostać windykatorem, nie potrzebujemy żadnych uprawnień – najczęściej pracownicy wysyłani są na specjalne szkolenia. W przypadku komornika konieczne są odpowiednie studia oraz egzamin państwowy.
Zadaniem windykatora jest nakłonienie dłużnika do spłaty zobowiązania – w tym celu windykator najczęściej dzwoni do dłużnika, wysyła monity z przypomnieniem o długu, może także odwiedzać go osobiście w miejscu zamieszkania albo w miejscu pracy. Wszystkie działania windykatora muszą znaleźć się w granicach prawa – nie może on zastraszać dłużnika, grozić mu zajęciem mienia, nie może wejść do naszego mieszkania, gdy na to nie pozwolimy.
Windykator przeprowadza tak zwaną windykację polubowną czy miękką, która polega właśnie na kontakcie z dłużnikiem. Gdy jednak dłużnik nie będzie chciał oddać zobowiązania, wówczas sprawa może być przekazana do sądu, a następnie do komornika. Komornik, w przeciwieństwie do windykatora, może już zająć nasze mienie, pieniądze na koncie, może wejść do naszego mieszkania w asyście policji.
Kiedy najczęściej spotykamy się z windykatorem?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, windykacja odbywa się wtedy, gdy mamy niespłacone długi. Wówczas windykator może zgłosić się do nas po paru miesiącach od powstania zadłużenia, ale również po kilku latach – aż do momentu przedawnienia się długu.
Gdy wobec tego otrzymujemy pismo od firmy windykacyjnej, powinniśmy dowiedzieć się, jakiego długu dotyczy. Czasami firmy chcą odzyskać przedawnione już długi – nie mają do tego prawa!
Z windykatorem warto współpracować
Jeżeli jednak wiemy, jakiego długu dotyczy windykacja, nie powinniśmy chować głowy w piasek. Unikanie kontaktu z windykatorem, na przykład nieotwieranie drzwi, nieodbieranie poczty czy telefonów to prosty sposób na jeszcze większe problemy.
Warto pamiętać o tym, że jeszcze na etapie windykacji możemy załatwić sprawę polubownie. Nasz dług może być rozłożony na łatwe w spłacie raty. Jeżeli jednak nie zgodzimy się na płatność, wtedy do gry wkroczy komornik i zgodnie z prawem zajmie nasze pieniądze czy mienie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej