Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kredyt na mieszkanie – kto może go otrzymać?

Kredyt na mieszkanie – kto może go otrzymać?

 

Nie każdy dysponuje odpowiednimi oszczędnościami pozwalającymi na zakupienie własnego mieszkania. Tutaj jednak z pomocą przychodzą banki. Nie każdy jednak dostanie kredyt na mieszkanie. Jakie warunki trzeba wtedy spełnić?

 

Wielu Polaków marzy o własnym mieszkaniu. Często wystarczy tylko niewielka kawalerka, aby poczuć się na swoim. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniej sumy na swoim koncie, czyli kilkuset tysięcy złotych, możemy pomyśleć o kredycie. Oczywiście, nie każdy może jednak liczyć na pomoc banku. Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, trzeba spełnić szereg różnych warunków – poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

 

  1. Zdolność kredytowa

To najważniejszy czynnik przy ubieganiu się o kredyt na mieszkanie. Właściwa zdolność kredytowa to odpowiednie zarobki, które pozwalają na pokrycie kosztów rat kredytu, a także brak wysokich obciążeń, na przykład z powodu innych kredytów, pożyczek, alimentów.

 

Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie aktualnych dochodów, ale konieczne jest posiadanie ich na odpowiednim poziomie od dłuższego czasu – najczęściej to pół roku. W związku z tym przed zdecydowaniem się na wniosek warto się do tego przygotować, na przykład wcześniej spłacić pomniejsze pożyczki, zlikwidować kartę kredytową, debet na koncie.

 

  1. Wiarygodność kredytowa

Kolejna kwestia to właściwa wiarygodność kredytowa, która zależna jest od dotychczasowych pożyczek i kredytów. Jest ona zapisywana głównie w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, ale również banki sprawdzają informacje w Biurach Informacji Gospodarczej.

 

Jeśli mamy jakieś zadłużenia albo mieliśmy je w przeszłości, wówczas możemy spotkać się z odmową przyznania kredytu mieszkaniowego.

 

  1. Wkład własny

Do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego wymagany jest też wkład własny. Jego wysokość wynosi obecnie 20% wysokości kredytu, ale limit może być zmniejszony, na przykład przez wykupienie specjalnego ubezpieczenia.

 

Warto zatem wcześniej zacząć oszczędzać na wkład własny – przy obecnych cenach mieszkań to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

  1. Stałe zatrudnienie – najlepiej na umowę o pracę

Banki preferują klientów posiadających stałe dochody, głównie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

Oczywiście, można również otrzymać pożyczkę przy pracy na umowę o dzieło czy zleceniu albo przy posiadaniu firmy, ale nie zawsze obliczenia zdolności kredytowej będą wtedy tak korzystne jak w przypadku umowy o pracę. Przy umowach cywilnoprawnych wymagane jest posiadanie podpisanej umowy na dłuższy okres, na przykład minimum 12 miesięcy. W przypadku własnej działalności banki często wymagają, aby była ona prowadzona przez co najmniej 12-24 miesiące.

 

Aby znaleźć najlepszy kredyt mieszkaniowy, warto udać się do dobrego doradcy kredytowego, który będzie mógł pomóc w jego znalezieniu. Na podstawie wszystkich ofert banków będzie on mógł doradzić najlepszy kredyt na dogodnych warunkach oraz z niską ratą. Formalności związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego także można załatwić u doradcy – bez potrzeby udawania się do banku.

Ten wpis znajduje się w kategorii