Pożyczka na rozwód - kiedy się przyda?
3 min czytaniaCzasami rozwód jest jedynym dobrym rozwiązaniem, gdy nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia ze współmałżonkiem. Według statystyk, w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Główne powody to niezgodność charakterów, niewierność, nadużywanie alkoholu. Gdy nie pozostaje nic innego jak rozwód, musimy przygotować się też na określone koszty – ile musimy zapłacić?
Spis treści
Pobranie się jest znacznie tańsze niż rozwiedzenie. Wyższy koszt jest też często przeszkodą w zrobieniu kroku naprzód. Jednak w takiej sytuacji nie musimy wcale tkwić w sytuacji bez wyjścia – możemy skorzystać z różnych form finansowania, gdy nie mamy wystarczających oszczędności. Ponadto te osoby, które nie zarabiają dużo, mogą wnioskować do sądu o zwolnienie z opłat lub też ich obniżenie.
Ile kosztuje rozwód?
Główny koszt, z jakim musimy się liczyć, to koszt złożenia pozwu rozwodowego. Pozew składa osoba, która chce się rozwieść. Dokument ten możemy przygotować samodzielnie albo możemy skorzystać z usług radców prawnych lub adwokatów. Złożenie pozwu rozwodowego kosztuje 600 złotych. Tyle samo kosztuje pozew o separację.
Jednak to jeszcze nie wszystkie koszty. Także wtedy, gdy będziemy chcieli wybrać dla siebie prawnika, będziemy musieli dodać do tej sumy od 1 500 złotych wzwyż. Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z opłatami sądowymi, podziałem majątku. Ponadto wtedy, gdy wyrok nie będzie nas satysfakcjonował, 600 złotych zapłacimy też za apelację.
Warto też wspomnieć i alimentach. Wprawdzie te na dzieci nie związane są z dodatkowymi kosztami, ale już wtedy, gdy alimenty otrzymał były współmałżonek, pojawia się dodatkowy koszt. Samo zasądzenie alimentów to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest też wniesienie opłaty od ich zasądzenia, która wynosi 5% przyznanej kwoty.
Za orzeczenie eksmisji jednego z małżonków zapłacimy 200 złotych. Podział majątku to zwykle koszt wniosku na poziomie 1 000 złotych, chyba że zawiera on zgodny i całościowy projekt podziału – wtedy opłata to 300 złotych.
Ponadto musimy liczyć się kosztami takimi jak: dodatkowe opinie rzeczoznawców majątkowych, koszt wywiadu dotyczącego warunków wychowywania dzieci, opinie ośrodków oceniających wieź pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Jak sfinansować rozwód?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w określonych sytuacjach osoba chcąca się rozwieść nie musi ponosić kosztów sądowych. Dotyczy to głównie osób ubogich, które nie mogą ponieść tych wydatków, ponieważ spowodowałyby one uszczerbek dla siebie i rodziny. Z takiej opcji mogą skorzystać między innymi osoby samotnie utrzymujące dzieci. Wtedy musimy złożyć odpowiedne oświadczenie w sądzie wraz z pozwem.
Możemy też zwrócić się o przyznanie adwokata z urzędu. Pamiętajmy też o tym, że jako zwycięzca otrzymamy zwrot kosztów.
Gdy jednak potrzebujemy i tak dodatkowych pieniędzy, dobrym wyborem będzie pożyczka ratalna. W Aasa Polska przygotowaliśmy dla naszych klientów atrakcyjną pożyczkę przez internet, która pozwala na szybkie sfinansowanie każdego wydatku. Można pożyczyć u nas do 10 000 złotych na 24 miesiące. Zapraszamy!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej