Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Pożyczka na skradziony dowód osobisty - fraud

Pożyczka na skradziony dowód osobisty - fraud

Co jakiś czas w telewizji i prasie możemy przeczytać o tym, że ktoś wziął na dowód osobisty innej osoby pożyczkę. To dość często spotykany sposób wyłudzenia pieniędzy. Jak możemy się przed nim ustrzec?

Dowód osobisty jest dokumentem, którym potwierdzamy swoją tożsamość. To on pozwala nam także na korzystani z usług finansowych w bankach i w firmach pozabankowych. Jeśli dowód zagubimy albo zostanie on skradziony, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym bank, w którym mamy konto, urząd gminy lub placówkę konsularną, gdy przebywamy za granicą, a także powinniśmy złożyć zawiadomienie na policji – dotyczy to dowodów skradzionych.

Dokument taki jak dowód osobisty w rękach niepowołanych osób może być dla nas poważnym zagrożeniem. Gdy nie zastrzeżemy go na czas, może on zostać użyty do wzięcia na nasze nazwisko pożyczki, do podpisania różnych umów, do spisania danych przy karach za jazdę bez biletu. O tym, że dowód posłużył do takich celów, poszkodowany zwykle dowiaduje się wtedy, gdy otrzymuje list z wezwaniem do zapłaty.

Pożyczka na nieswój dowód

Aktualnie do wzięcia pożyczki potrzebny jest w wielu instytucjach sam dowód osobisty. To duże udogodnienie dla tych, którzy potrzebują pieniędzy od zaraz. Nie musimy wtedy dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, na przykład zaświadczeń potrzebny jest w wielu instytucjach sam dowód osobisty. To duże udogodnienie dla tych, którzy potrzebują pieniędzy od zaraz. Nie musimy wtedy dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów, na przykład zaświadczenia od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach. Z drugiej jednak strony to zagrożenie, ponieważ bez sprawdzania innych dokumentów pożyczkę może wziąć ktoś, kto nie powinien je brać.

Problem ten dotyczy głównie pożyczek on-line w firmach pożyczkowych – obecnie są one bardzo popularne i możemy pożyczyć kwotę nawet do 10 000 złotych bez wychodzenia z domu. Musimy w tym celu tylko wypełnić formularz znajdujący się na stronie firmy pożyczkowej. Teraz, na szczęście, firmy stosują dodatkowe formy weryfikacji, na przykład przez wykonanie przelewu, ale w przeszłości wyłudzanie w ten sposób pożyczek było dość powszechne. Oczywiście, ryzyko to też pożyczki stacjonarne – tutaj nierzadko okazuje się, że pożyczkobiorca i pożyczkodawca współpracują ze sobą.

Jak ochronić się przed zagrożeniem?

Jeżeli nie chcemy mieć problemów takich jak powyższe, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby zawsze zastrzec swój dowód osobisty tak szybko, jak to możliwe – od razu po kradzieży. Udajmy się do banku, urzędu gminy lub placówki konsularnej, a także na policję, a tam policjant będzie mógł przygotować dla nas odpowiedni dokument potwierdzający kradzież. Gdy dowód zgubimy, wtedy wystarczy tylko udanie się do urzędu gminy lub placówki konsularnej oraz zgłoszenie faktu do banku – może być to dowolny bank, ponieważ dokonuje się wtedy zastrzeżenia dowodu w specjalnej bazie.

Oczywiście, gdy ktoś już wziął dowód na nasze nazwisko, musimy jak najszybciej udać się na policję i zgłosić sprawę. Gdy otrzymamy dokument wzywający do zapłaty, skontaktujmy się też z wystawcą, na przykład firmą windykacyjną i opiszmy swój przypadek.

Ten wpis znajduje się w kategorii