Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pożyczka od rodziny czy od firmy pożyczkowej?

Pożyczka od rodziny czy od firmy pożyczkowej?

Pieniądze możemy pożyczyć nie tylko od banku. Także możemy skorzystać z ofert firm pożyczkowych lub po prostu poprosić o pomoc naszych bliskich – rodziców, rodzeństwa, teściów. Na co warto się zdecydować, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki?

Dobra pożyczka nie musi nas dużo kosztować. Warto jednak poświęcić czas na to, aby znaleźć taką, która będzie również dla nas komfortowa. Często wydaje nam się, że najlepszym rozwiązaniem jest pożyczka od kogoś w rodzinie – nie musimy wtedy płacić żadnych kosztów jak w przypadku zwykłych ofert pożyczkowych. Z drugiej strony nie każdy z nas ma w rodzinie osoby skore do pożyczenia pieniędzy lub po prostu mogą nie mieć one kwoty, która jest nam potrzebna.

Pożyczka od rodziny – o czym warto pamiętać?

Gdy ktoś z rodziny może nam pożyczyć pieniądze, w takim przypadku warto zawrzeć umowę. W przypadku kwoty od 500 złotych wzwyż jest to wskazane. Taka umowa zabezpiecza wtedy każdą ze stron transakcji. Wzór umowy możemy pobrać bez problemu z internetu, wydrukować i wypełnić. Należy przygotować dwa egzemplarze.

Musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczki w najbliższej rodzinie mogą być związane z koniecznością zapłaty podatku! Pożyczki w gronie najbliższej rodziny, czyli wtedy, gdy bierze je małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, teściowie, musimy zawiadomić o tym urząd skarbowy.

Gdy pożyczyliśmy mniej niż 9637 złotych od jednej osoby w ciągu 5 lat, nie musimy nigdzie tego zgłaszać i nie płacimy od nich podatku. Wyższe pożyczki muszą być zgłoszone w urzędzie skarbowym i odpowiednio udokumentowane, ponieważ w przeciwnym przypadku będziemy musieli zapłacić niemały podatek!

A może pożyczka od firmy pożyczkowej?

Jeśli pożyczka od rodziny nie wchodzi w grę, w takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się do banku lub firmy pożyczkowej. Pamiętajmy o tym, że banki mają większe wymagania, z kolei w firmach pozabankowych o pożyczkę będzie łatwiej – szczególnie o taką na mniejsze sumy. Takie pożyczki możemy otrzymać też przez internet.

Pożyczki od firm pożyczkowych są dostępne na wyciągnięcie ręki – nie musimy nawet dostarczać dokumentów potwierdzających nasze dochody, aby otrzymać potrzebną nam sumę. Oczywiście, dużo zależy od tego, ile będziemy chcieli pożyczyć. Gdy to większa kwota, najlepsza będzie pożyczka ratalna, po którą możemy udać się stacjonarnie do firmy pożyczkowej albo możemy wnioskować o nią on-line, czyli wszystko możemy załatwić ze swojego domu.

Zaletą pożyczania od firmy jest brak potrzeby angażowania w całą sprawę rodziny. Wielu z nas na pewno wie, że pożyczki od bliskich może są łatwe w uzyskaniu, ale potem mogą powodować liczne rodzinne spięcia. Ponadto pożyczkobiorca może czuć się dłużny w stosunku do pożyczkodawcy nie tylko finansowo, ale też moralnie. Gdy nie chcemy uzależniać się w taki sposób od innej osoby, po prostu wybierzmy pożyczkę gotówkową w firmie pożyczkowej. Zapłacimy za nią więcej, ale za to nie będziemy musieli prosić o pieniądze kogoś bliskiego, co też może być krępujące.

Ten wpis znajduje się w kategorii