Program Mieszkanie Plus - na czym polega?
3 min czytaniaRządowy program Mieszkanie Plus wzbudza duże zainteresowanie wśród Polaków. Chociaż jeszcze nie ruszył pełną parą, to jednak już teraz wielu z nas myśli o tym, jak można z niego skorzystać. Czym więc dokładnie jest program Mieszkanie Plus i do kogo będzie on skierowany?
Spis treści
Program Mieszkanie Plus został przyjęty z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Jest on skierowany do każdego Polaka, ale w pierwszej kolejności ma stanowić wsparcie dla tych osób, które nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego na zasadach rynkowych, a także dla rodzin wielodzietnych. To wobec tego propozycja dla tych, którzy marzą o swoich czterech kątach.
Mieszkanie Plus ma zastąpić obowiązujący jeszcze do 2018 roku program Mieszkanie dla Młodych. Warto jednak wskazać o tym, że różnią się one znacznie w swoich założeniach.
Mieszkanie Plus – podstawowe założenia
Aktualnie trwający program Mieszkanie dla Młodych przeznaczony jest do osób, które chcą kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Polega ono na uzyskaniu dopłat do wkładu własnego dla osób mających do 35. roku życia. Na większe dopłaty mogą liczyć osoby wychowujące dzieci.
Z kolei w przypadku programu Mieszkanie Plus stosuje się inne podejście do pomocy Polakom. Program ten opiera się na trzech filarach, a mianowicie Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, który będzie odpowiedzialny za rozporządzanie gruntami przekazanymi od Skarbu Państwa, Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, które będą pozwalać na oszczędzanie pieniędzy na zakup lub remont mieszkania z dodatkowymi premiami, a także na wsparciu budownictwa społecznego oraz spółdzielczego.
Tanie budownictwo w programie Mieszkanie Plus
Największym zainteresowaniem cieszy się tanie budownictwo w ramach prezentowanego programu. Ten element programu polega na budowaniu tanich bloków, które będą przeznaczone na wynajem, ale w dłuższej perspektywie mieszkańcy będą mogli je wykupić. Dzięki temu, że lokale mieszkalne będą budowane z naciskiem na niskie koszty, aby nie przekroczyły kwoty 2 000 – 3 000 złotych za metr kwadratowy, cena wynajmu też będzie bardzo przystępna.
Budynki z mieszkaniami na wynajem powstają w różnych zakątkach Polski, głównie na obrzeżach miast, gdzie ceny ziemi są niższe. Rząd wskazał, że czynsz od wynajmu takiego mieszkania będzie wynosić 10-20 złotych za metr kwadratowy. Do tych kosztów trzeba będzie też doliczyć te związane z mediami. Płatność czynszu ma być formą na dojście do własności, więc po kilkudziesięciu latach mieszkańcy będą mogli stać się właścicielami mieszkania.
Indywidualne Konta Mieszkaniowe – oszczędzanie z premią
Na uwagę zasługują również Indywidualne Konta Mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Plus. W tym przypadku wsparcie ma polegać na pomocy w oszczędzaniu pieniędzy na zakupienie mieszkania. Środki wpłacane na IKM mają być wyjęte spod podatku Belki, a także mają być premiowane dodatkowymi bonusami.
Minimalny okres oszczędzania na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych ma wynieść 5 lat, dlatego dopiero po tym czasie będziemy mogli wyjąć środki. Nie ma jednak bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego programu oraz zasad premiowania.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej