Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

RRSO – im mniejsze, tym lepsze?

RRSO – im mniejsze, tym lepsze?

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to termin spędzający sen z powiek wszystkim osobom, które planują zaciągnąć kredyt. Zastanawiają się oni, czy rzeczywiście im jest ono mniejsze, tym niższy jest koszt kredytu i tym samym dana oferta banku jest najkorzystniejsza.

Warto się przyjrzeć temu zagadnieniu z bliska i zobaczyć w praktyce, jak to jest z tym RRSO.

Bardzo wiele osób decydujących się na zaciągnięcie dużego kredytu bierze pod uwagę całkowity koszt kredytu podany w ofercie, a także wysokość raty. Okazuje się jednak, że jest to błędne podejście, gdyż niezwykle istotnym elementem w całych tych obliczeniach jest także RRSO.

Rzeczywiste oprocentowanie informuje nas bowiem nie tylko o wysokości odsetek związanych z danym kredytem, ale także uwzględnia wszystkie inne koszty związane z tą konkretną operacją finansową.

 

Od czego zależy wielkość RRSO?

Patrząc na oferty banków nie da się ukryć, że sumy RRSO są różne nawet wówczas, jeżeli mamy do czynienia z kredytem opiewającym na taką samą kwotę. Dzieje się tak dlatego, że różny może być okres kredytowania. Trzeba sobie tutaj jasno powiedzieć, że RRSO będzie rosło zawsze wtedy, gdy raty będą rozłożone na mniejszy okres czasu. Im więc dłuższy okres kredytowania tym RRSO będzie mniejsze.

Przy wyborze odpowiedniego kredytu należy o tym w szczególności pamiętać. Oprócz tego nie należy dać się nabrać na oferty, które oferują niższe RRSO, ale równocześnie musimy zapłacić prowizję od danego kredytu. Może się bowiem okazać, że taki kredyt będzie droższy w porównaniu z takim, który nie nalicza prowizji, a ma z kolei większe RRSO. Musimy więc uważnie śledzić wszystkie oferty pod tym względem i nauczyć się poprawnie je interpretować.

Kiedy warto kierować się wskaźnikiem RRSO?

Dla wielu termin RRSO jest w rzeczywistości abstrakcyjny. Warto jednak się nim kierować zawsze wówczas, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu na dłuższy okres czasu. Wówczas roczna stopa oprocentowania ma znaczenie. Warto wtedy szukać ofert kredytów z niskim RRSO, uważając przy tym na wszelkie dodatkowe prowizje i biorąc pod uwagę całkowity koszt takiego kredytu.

Okazuje się więc, że RRSO nie musi nas interesować przy zakupie chociażby sprzętu elektronicznego na raty czy też mebli. W przypadku mniejszych sum pieniędzy na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim całkowity koszt kredytu. Okazuje się jednak, że wskaźnik całkowitego oprocentowania jest niezwykle istotny w biznesie.

Dzieje się tak dlatego, że RRSO informuje o tym, ile rocznie będzie nas kosztować każda pożyczona złotówka. Wskaźnik ten ma więc ogromne znaczenie przy inwestowaniu w budowę wielkich galerii czy też hal pod działalność gospodarczą, na które to inwestycje z pewnością potrzeba bardzo wielu środków finansowych. Okazuje się więc, że nie zawsze trzeba brać pod uwagę RRSO i nie zawsze korzystny jest także wybór tego mniejszego oprocentowania.

Podczas porównywania ofert kredytów liczą się bowiem także wszelkie inne dodatkowe elementy i tylko ich odpowiednia kalkulacja pozwoli na znalezienie najlepszej oferty.

Ten wpis znajduje się w kategorii