Ślub i zmiana nazwiska. Co z pożyczkami?
3 min czytaniaNajczęściej po ślubie to świeżo upieczona małżonka zmienia swoje nazwisko, przyjmując nazwisko męża. Możemy również zdecydować się na nazwisko dwuczłonowe. Oczywiście, na zmianę nazwiska może zdecydować się również mąż. Ze zmianą nazwiska decyduje się też konieczność przeprowadzenia odpowiednich formalności w urzędach.
Spis treści
Zmiana nazwiska po ślubie wymaga od nas wyrobienia odpowiednich dokumentów, które będą zawierały nowe nazwisko. Dotyczy to przede wszystkim dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, czyli dokumentów tożsamości. Także będziemy musieli zwrócić się do innych instytucji i firm o zmianę dokumentów, na których znajdują się nasze dane osobowe.
Skupmy się tutaj na kwestiach bankowych, ponieważ także bank powinniśmy zawiadomić o tym, że dokonaliśmy zmiany nazwiska.
Jak powiadomić bank o zmianie nazwiska?
Zasadniczo istnieją dwie ścieżki, które możemy objąć, aby dokonać zmiany nazwiska w systemie banku. Pierwsza to wizyta w placówce banku, natomiast druga to wysłanie notarialnie poświadczonego oświadczenia o zmianie danych przez pocztę.
Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta w najbliższej placówce bankowej – listę placówek możemy znaleźć na stronie internetowej banku. Musimy mieć przy sobie dokument, który potwierdza dokonanie zmiany nazwiska, na przykład nowy dowód osobisty czy paszport.
Gdy chcemy przesłać dokument drogą pocztową, musimy udać się najpierw do kancelarii notarialnej wraz z dokumentami, które potwierdzają zmianę. Potem dokument ten adresujemy do banku na jego adres korespondencyjny. Najlepiej wysłać list polecony. Oczywiście, za przygotowanie takiego dokumentu przez notariusza będziemy musieli też zapłacić, więc to generalnie droższa opcja od wizyty w placówce bankowej.
Konsekwencje zmiany nazwiska w banku
Gdy bank otrzyma odpowiedni dokument lub przedstawimy w placówce dowód tożsamości z nowymi danymi, wtedy dokonuje się zmiany nazwiska w systemie bankowym. Oznacza to, że wszystkie produkty bankowe, z których korzystamy, będą teraz odnosiły się do naszego nowego nazwiska. Listy także będą przychodziły na nasze nowe nazwisko, które przybraliśmy po ślubie.
Jak sprawa prezentuje się jednak w przypadku pożyczek czy kredytów? Tutaj nie musimy się obawiać, że nasza pożyczka czy kredyt zostaną wypowiedziane. Po prostu zmieni się nazwisko, na które dane zadłużenie będzie zapisane.
Pożyczki i kredyty po ślubie
Oczywiście, powstaje jeszcze jeden problem – jak spłacać pożyczki i kredyty po wejściu w związek małżeński. Zasadniczo pożyczka czy kredyt nadal pozostają w naszej gestii, są zawarte przez nas, dlatego to my za nie odpowiadamy. Oczywiście, możemy umówić się z naszym nowym małżonkiem, kto będzie spłacał zadłużenie, na przykład możemy podzielić się ratami po połowie. Nasz małżonek nie ma jednak obowiązku spłacania naszych długów, które powstał przed wejściem w związek małżeński.
Podsumowując, gdy zmienimy nasze nazwisko, powinniśmy również powiadomić o tym nasz bank, który dokona odpowiednich zmian. Nie ma to żadnego wpływu na produkty bankowe, z których korzystamy.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej