Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

Zaczyna się zawsze romantycznie. Rozmawiacie o francuskim kinie i podróżach, on jest szarmancki, ona czarująca. Długie wieczory mijają szybciej niż poranna kawa, a wspólne spacery zawsze trwają za krótko.

Z czasem jednak pierwsze zauroczenie mija i ustępuje miejsca prozie życia. On ciągle jest szarmancki, jednak ma ten nieznośny nawyk rozrzucania skarpetek po całym mieszkaniu, ona nadal jest czarująca, ale jej „przyjaciółki” to piszczące i chichoczące tornado na szpilkach. On jednak od romantycznych komedii woli mecze, a ona zamiast podróży przez Bałkany na motocyklu marzy o weekendzie w SPA.

To jednak jest wpisane w krajobraz związku, wszyscy godzimy się, że to naturalna kolej rzeczy. I właśnie, kiedy wydaje nam się, że wszystko w naszym związku jest świetne, pojawia się duży i niebezpieczny temat:

PARTNER I PIENIĄDZE.

Uwaga – rozmowa o finansach w związku to dobry znak!

Pieniądze nigdy nie były łatwym tematem rozmów. Nasi dobrzy znajomi, a nawet członkowie rodzin nie wiedzą, ile zarabiamy. Nikt nas w szkole przecież nie nauczył, jak rozmawiać o pieniądzach.

Związek zawsze tworzą dwie osoby, które do tej pory utrzymywały się same i mają swoje podejście do pieniędzy. Ciekawostką jest fakt, że rozmowy o finansach zazwyczaj zaczynają partnerzy, których związek oparty jest już na stabilnych podstawach, a co oznacza, że stworzyły go osoby o podobnym stosunku do pieniędzy. Osoba rozrzutna szybko bowiem zniechęci oszczędną połówkę i odwrotnie. Kłótnia o pieniądze przecież potrafi rozbić nawet najbardziej romantyczną relację.

Dlatego, jeżeli partnerzy decydują się porozmawiać o pieniądzach w ich związku, to dobry znak. Znaczy to, że ich relacja jest dojrzała. I najważniejsze. Jeżeli partnerzy chcą rozmawiać o pieniądzach, to znaczy, że w ich związku panuje otwartość. To świetny sygnał!

Czy finansowe przeciwieństwa się przyciągają?

No właśnie – czy pary tworzone przez osoby o skrajnie różnych finansowych temperamentach mają szansę na długą przyszłość? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna.

Jeżeli związek tworzą dwie oszczędne osoby, szybko znajdą porozumienie. Wystarczy, że określą ile potrzebują na bieżące wydatki, a ile chcą odkładać. Taka relacja z finansowego punktu widzenia jest najbardziej zgodna. Partnerom nigdy nie brakuje pieniędzy, a co jest, jak wiemy przyczyną wielu kłótni. W tym przypadku podobny temperament finansowy tylko umacnia relację, dlatego rozmowa o finansach powinna być formalnością.

Z kolei związek stworzony przez dwie osoby lubiące żyć zgodnie z sentencją „żyj chwilą” jest już narażony na pewne niebezpieczeństwo. Taka para koniecznie powinna porozmawiać o finansach i zabezpieczyć się na ewentualność braku środków, który jak wszyscy wiemy, potrafi być prawdziwą zmorą. Wspaniale jest bawić się i nie myśleć o tym, co będzie jutro, jednak to jutro następuje zawsze. Lekka ręka często kosztuje nas… złamane serce.

Ostatnim typem związku w kontekście finansowym jest tak zwana „para mieszana”. Jeden z partnerów ma lekki stosunek do pieniędzy, drugi należy do osób oszczędnych. Czy taki związek ma szanse na powodzenie? Wszystko oczywiście zależy od skali. Trudno bowiem wyobrazić sobie parę stworzoną przez osobę skrajnię rozrzutną oraz typowego „sknerusa”. Jednak, jeżeli partnerzy nie prezentują postaw ekstremalnych i są dojrzali, potrafią ze sobą rozmawiać także o pieniądzach oraz znają pojęcie kompromisu nie tylko w teorii – taki związek może być bardzo trwały.

RADA NUMER 1:

Zanim zaczniesz rozmowę o finansach w swoim związku, poświęć chwilę na analizę Waszych temperamentów. Zastanów się, który typ związku reprezentujecie i jakie korzyści możecie sobie dać, a na jakie rafy musicie uważać.

RADA NUMER 2:

Kiedy dojdziesz do wniosków – spisz je. Najlepiej w formie punktów. Dlaczego? To pomoże Ci uporządkować myśli i da poczucie, że rozmowa o finansach w związku wcale nie będzie musiała wiązać się ze stresem, bo jak wszyscy wiemy – pieniądze i partnerstwo to nie jest łatwy temat.

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku? 3 proste kroki do sukcesu.

KROK 1.

OBSERWUJ.

Ktoś kiedyś powiedział, że po to mamy parę uszu i tylko jedne usta, aby częściej słuchać, niż mówić. Przyjrzyj się rodzinie swojego partnera, postaraj się zrozumieć atmosferę finansową panującą w domu, w którym dorastał.

Czy jego rodzice mają wspólne konto? Czy rodzina ma w zwyczaju wspierać się, czy może każdy musi liczyć na siebie. Niech Twoja obserwacja będzie punktem wyjścia do rozmowy. Być może Twój partner chce stworzyć związek oparty na zupełnie innych zasadach niż te, w których wyrósł.

KROK 2. BĄDŹ SPOKOJNY.

Rozmowa o pieniądzach w związku to jeden z trudniejszych tematów, dlatego przygotuj się, załóż scenariusz takiej rozmowy – zacznij od pytania, czy zastanawiał się nad tym, jak powinny wyglądać finanse w Waszym związku, pewnie będzie zaskoczony, dlatego zapytaj go, czy chciałby, aby Wasz związek opierał się na takich zasadach jak związek jego rodziców lub bliskich. PAMIĘTAJ – nigdy nie oceniaj, używaj prostych, ale jednoznacznych określeń. Tak zachęcony partner z pewnością podejmie rozmowę. Nie obrażaj się, nie oceniaj, otwórz się na rozmowę. Nie przychodź z gotową tezą i oczekiwaniami. Rozmowa o finansach może umocnić Wasz związek, tylko daj jej szansę. 

KROK 3. DAJ WAM CZAS I MIEJSCE.

Przede wszystkim rozmowa o finansach powinna odbyć się w domu, gdzie nie będziecie skrępowani obecnością kelnera lub innych osób. Inna sprawa to czas. Wykorzystaj wolny wieczór, kiedy będziecie mieli mnóstwo czasu dla siebie oraz swoich przemyśleń. Presja czasu lub miejsca jest najgorszym, co może się przydarzyć.

Pieniądze w dojrzałym związku nigdy nie powinny być tematem tabu, a partnerzy muszą być dla siebie przewidywalni w sprawach finansowych – nie unikajcie tego tematu. W tym przypadku otwartość może tylko procentować. Także zaufaniem.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Administratorem danych osobowych jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa, tel. 22 460 03 00, info@aasapolska.pl. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można kontaktować się pod adresem iod@aasapolska.pl Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej.

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 9000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 302,03 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 8962,86 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4912,86 zł, prowizja 4050 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 17962,86 zł. Stan na dzień 18.07. 2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                                                                                                                                                

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 258,41 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7668,17 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4203,17 zł, prowizja 3465 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 15368,17 zł. Stan na dzień 18.07.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 1400 zł.      

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.