Własna działalność gospodarcza lepsza od etatu?
3 min czytaniaZałożenie własnej firmy nie jest obecnie żadnym problemem. To spowodowało, że coraz więcej osób decyduje się na pracę na własny rachunek. Warto wskazać tutaj przede wszystkim na osoby samozatrudnione, które wybierają prowadzenie swojej firmy zamiast etatu. Jakie są zalety tego rozwiązania?
Dzisiaj wielu pracodawców daje swoim pracownikom do wyboru tylko jedną formę zatrudnienia. Mogą być to umowy cywilnoprawne, jak umowa o dzieło czy umowa zlecenia, umowa o pracę czy też właśnie samozatrudnienie, czyli założenie własnej jednoosobowej firmy.
Pracodawcy często namawiają pracowników do tego, aby zakładali swoje działalności gospodarcze. Na takiej zmianie mogą skorzystać zarówno pracodawca, jak i sam pracownik. Dla pracodawcy oznacza to mniejsze koszty oraz mniejszą odpowiedzialność wynikającą z zapisów Kodeksu pracy, natomiast pracownik może wtedy więcej zarobić. Takie rozwiązanie ma też swoje minusy, w szczególności dla pracownika, ponieważ oznacza utratę niektórych przywilejów.
Firma czy etat?
Umowa o pracę związana jest z wieloma korzystnymi dla pracownika przywilejami. Warto wskazać między innymi na płatne urlopy, dobre zabezpieczenie socjalne wynikające z płatności składek ubezpieczeniowych, okres wypowiedzenia w przypadku zwolnienia z pracy.
Z drugiej jednak strony praca na etacie jest dość droga – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Prawie połowę tego, co płaci pracodawca, pochłaniają różne składki. W rezultacie różnica pomiędzy płacą netto a brutto (do ręki) jest tak duża. Pamiętajmy jednak, że opłaty te idą również na pomocne dla nas składki – emeryturę, ewentualną rentę, zasiłki chorobowe, NFZ.
W przypadku samozatrudnienia mamy do czynienia z inną sytuacją. Wtedy pracownik, a właściwie właściciel firmy nie jest chroniony przez Kodeks pracy, więc nie ma wymienionych wcześniej przywilejów, ale za to może zarabiać więcej. Musimy jednak pamiętać o tym, że na naszej głowie pojawią się dodatkowe obowiązki. Dotyczy to głównie prowadzenia księgowości, a także opłacania składek ZUS oraz podatków. Także narażamy się wtedy na niską emeryturę, gdy nie będziemy odprowadzać wysokich składek.
Kiedy warto zdecydować się na samozatrudnienie?
Własna działalność gospodarcza ma wobec tego atrakcyjne zalety, ale ma też swoje wady. Warto więc pamiętać o tym, że nie opłaca się ona w każdym przypadku. Przede wszystkim założenie swojej własnej firmy najbardziej kalkuluje się tym osobom, które zarabiają dużo. Wtedy po opłaceniu wszystkich składek w kieszeni zostanie nam najwięcej pieniędzy.
Nieco gorzej prezentuje się sprawa wtedy, gdy nasze zarobki nie będą bardzo wysokie. Wówczas dużą część kosztów mogą pochłaniać właśnie te opłaty, natomiast dla nas zostanie mniej pieniędzy.
Wobec tego wtedy, gdy chodzi o samozatrudnienie, najlepiej przeliczyć, ile będzie kosztowało nas założenie własnej działalności gospodarczej oraz jej prowadzenie. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że przy własnej firmie możemy podejmować też zlecenia od innych pracodawców, co może sprawić, że uda nam się zarobić więcej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej