Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Własna działalność gospodarcza lepsza od etatu?

Własna działalność gospodarcza lepsza od etatu?

Założenie własnej firmy nie jest obecnie żadnym problemem. To spowodowało, że coraz więcej osób decyduje się na pracę na własny rachunek. Warto wskazać tutaj przede wszystkim na osoby samozatrudnione, które wybierają prowadzenie swojej firmy zamiast etatu. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Dzisiaj wielu pracodawców daje swoim pracownikom do wyboru tylko jedną formę zatrudnienia. Mogą być to umowy cywilnoprawne, jak umowa o dzieło czy umowa zlecenia, umowa o pracę czy też właśnie samozatrudnienie, czyli założenie własnej jednoosobowej firmy.

Pracodawcy często namawiają pracowników do tego, aby zakładali swoje działalności gospodarcze. Na takiej zmianie mogą skorzystać zarówno pracodawca, jak i sam pracownik. Dla pracodawcy oznacza to mniejsze koszty oraz mniejszą odpowiedzialność wynikającą z zapisów Kodeksu pracy, natomiast pracownik może wtedy więcej zarobić. Takie rozwiązanie ma też swoje minusy, w szczególności dla pracownika, ponieważ oznacza utratę niektórych przywilejów.

Firma czy etat?

Umowa o pracę związana jest z wieloma korzystnymi dla pracownika przywilejami. Warto wskazać między innymi na płatne urlopy, dobre zabezpieczenie socjalne wynikające z płatności składek ubezpieczeniowych, okres wypowiedzenia w przypadku zwolnienia z pracy.

Z drugiej jednak strony praca na etacie jest dość droga – zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Prawie połowę tego, co płaci pracodawca, pochłaniają różne składki. W rezultacie różnica pomiędzy płacą netto a brutto (do ręki) jest tak duża. Pamiętajmy jednak, że opłaty te idą również na pomocne dla nas składki – emeryturę, ewentualną rentę, zasiłki chorobowe, NFZ. jesienna-pozyczka

W przypadku samozatrudnienia mamy do czynienia z inną sytuacją. Wtedy pracownik, a właściwie właściciel firmy nie jest chroniony przez Kodeks pracy, więc nie ma wymienionych wcześniej przywilejów, ale za to może zarabiać więcej. Musimy jednak pamiętać o tym, że na naszej głowie pojawią się dodatkowe obowiązki. Dotyczy to głównie prowadzenia księgowości, a także opłacania składek ZUS oraz podatków. Także narażamy się wtedy na niską emeryturę, gdy nie będziemy odprowadzać wysokich składek.

Kiedy warto zdecydować się na samozatrudnienie?

Własna działalność gospodarcza ma wobec tego atrakcyjne zalety, ale ma też swoje wady. Warto więc pamiętać o tym, że nie opłaca się ona w każdym przypadku. Przede wszystkim założenie swojej własnej firmy najbardziej kalkuluje się tym osobom, które zarabiają dużo. Wtedy po opłaceniu wszystkich składek w kieszeni zostanie nam najwięcej pieniędzy.

Nieco gorzej prezentuje się sprawa wtedy, gdy nasze zarobki nie będą bardzo wysokie. Wówczas dużą część kosztów mogą pochłaniać właśnie te opłaty, natomiast dla nas zostanie mniej pieniędzy.

Wobec tego wtedy, gdy chodzi o samozatrudnienie, najlepiej przeliczyć, ile będzie kosztowało nas założenie własnej działalności gospodarczej oraz jej prowadzenie. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że przy własnej firmie możemy podejmować też zlecenia od innych pracodawców, co może sprawić, że uda nam się zarobić więcej.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.