Ulga termomodernizacyjna – komu przysługuje?

Ulga termomodernizacyjna – komu przysługuje?
Sezon na rozliczanie PIT-ów w pełni. Jedną z popularniejszych ulg, z której korzystają podatnicy jest ulga termomodernizacyjna. Sprawdź, jakie wydatki można odliczyć i ile wynosi maksymalny limit

Kiedy planujesz w swoim domu inwestycje, które mają na celu polepszyć poziom jego termomodernizacji, to wydatki poniesione na ten cel możesz odliczyć sobie od dochodu. Dzięki temu wydasz mniej. Ustawodawca premiuje takie działania, aby zwiększyć wykorzystanie źródeł energii odnawialnej i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, spowodowane stosowaniem do ogrzewania pieców i kominków. Termomodernizować można nowe i stare domy. Podjęcie takich działań pozwoli również obniżyć rachunki za prąd.

Ulga termomodernizacyjna – czym jest?

Ulga termomodernizacyjna jest to uprawnienie, które pozwala odliczyć sobie od dochodu (a w przypadku rozliczania się ryczałtem od przychodu) wydatki poniesione na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w domku jednorodzinnym, mieszkalnym.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w 2018 roku wydało załącznik, w którym wyszczególniono wszystkie wydatki, które podlegają odliczeniu. Nie została wydana nowa wersja, więc poniższe pozycje są obowiązujące dla ulgi termomodernizacyjnej 2020. Katalog wydatków jest następujący:

 • materiały budowlane, wykorzystane w celu docieplenia przegród, płyt balkonowych i fundamentów,
 • węzeł cieplny,
 • kocioł gazowy lub olejowy kondensacyjny,
 • zbiornik na gaz lub olej,
 • kocioł na paliwo stałe,
 • przyłącze do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
 • materiały budowlane, które wchodzą w skład instalacji grzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody,
 • pompa ciepła,
 • kolektor słoneczny,
 • ogniwa fotowoltaiczne,
 • okna i drzwi,
 • system wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo można sobie odliczyć wszystkie usługi związane z montażem czy instalacją powyższych wydatków np. audyt energetyczny, montaż fotowoltaiki czy pompy ciepła oraz wymiana okien i drzwi. wiosenna-pozyczka

Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie może być sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy czy w ramach innej formy pomocy. Przykładowo, jeżeli załapiesz się na dofinansowanie paneli fotowoltaicznych w ramach startującego w tym półroczu programu „Mój Prąd 2021”, to nie możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Ważną informacją dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest to, że poniesione wydatków nie można zaliczyć sobie do kosztów uzyskania przychodu.

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturą VAT przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Warto więc o tym pamiętać, wybierając firmę, która będzie montowała pompę ciepła czy panele słoneczne.

Z odliczenia mogą skorzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkalnego budynku jednorodzinnego. Nie oznacza to jednak, że w danym budynku może mieszkać tylko jedna rodzina. Zaliczane są także domy bliźniacze, szeregowe lub grupowe. Jednak w ramach jednego budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny i jeden użytkowy, którego powierzchnia nie przekracza 30% powierzchni nieruchomości.

W praktyce więc z ulgi bez problemu skorzystają mieszkańcy domów dwurodzinnych. Natomiast ci, którzy mieszkają sami, ale w swoim domu mają np. salon kosmetyczny, który jest wielkości części mieszkalnej, już nie.

Z odliczenia mogą skorzystać osoby, które rozliczają się: wiosenna-pozyczka

 • według skali podatkowej (17 lub 32%),
 • podatkiem liniowym (19%),
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

A jak skorzystać z ulgi? Należy złożyć załącznik PIT/O wraz ze standardowym PIT-em spośród dalej wymienionych: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS albo PIT-37.

W systemie Twój e-PIT musisz wybrać, że chcesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i w okienku, które się pojawi, wpisać kwotę odliczenia podatnika. Jest to suma wydatków, które poniosłeś na termomodernizację w wysokości maksymalnie trzech lat zaczynając od końca roku, w którym inwestycja została rozpoczęta.

Warto wiedzieć, że maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na podatnika. W przypadku małżeństw, które wspólnie poniosły te wydatki, limit wynosi łącznie 106 tys. zł.

Ulgę odlicza się od dochodu, ale jeśli masz niższy roczny dochód niż wynosi ulga, to wtedy z odliczenia możesz skorzystać w kolejnych latach, ale nie dłużej niż 6 lat od momentu rozpoczęcia inwestycji.

Przykładowo w 2020 roku zarobiłeś 40 tys. zł i za 45 tys. zł zainstalowałeś fotowoltaikę. Ceny są wyższe niż Twój dochód, więc możesz odliczyć maksymalnie 40 tys. zł, tym samym zerując swój dochód do opodatkowania. Pozostałe wydatki możesz odjąć w każdym z kolejnych 6 lat.

Komu nie przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje tym, którzy nie składają żadnego z wyżej wymienionych PIT-ów, nie mieszkają w domu jednorodzinnym albo wolnostojącym, w którym wydzielone są dwa lokale mieszkalne oraz ci, którzy na realizację termomodernizacji otrzymali środki z budżetu państwa.

Warto też wiedzieć, że inwestycja musi zostać zakończona w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek na ten cel. Jeśli nie zdążysz, to musisz oddać ulgę, co oznacza w praktyce, że w kolejnym roku zwiększy się Twój dochód do opodatkowania i zapłacisz wyższy podatek.

Przykładowo, w 2020 roku rozpocząłeś wymianę okien i do końca roku podatkowego wydałeś na ten cel 10 tys. zł. Składając PIT, skorzystałeś z odliczenia w tej wysokości. Jednak pamiętaj, że aby nie stracić prawa do ulgi, musisz wymienić wszystkie okna do końca 2023 roku.

Ulga termomodernizacyjna a budowa domu

Ministerstwo Finansów zaznacza, że ulga nie przysługuje posiadaczom domów w budowie. Jeśli więc dom jeszcze nie jest ukończony, ale zdecydowałeś się już zamontować na nim panele fotowoltaiczne, to na razie nie możesz skorzystać z ulgi. Będzie to możliwe w kolejnym roku, kiedy już się wprowadzisz.

Ulga termomodernizacyjna a zakup domu

Ulga termomodernizacyjna przysługuje posiadaczom domu. Jeśli więc kupujesz nieruchomość, w którym są już wymienione okna na szczelniejsze, to oczywiście takich wydatków sobie nie odliczysz, bo poniósł je poprzedni właściciel. Jeżeli jednak dodatkowo zdecydujesz się zainstalować pompę ciepła wtedy, kiedy formalnie budynek należał już do Ciebie, to masz prawo do skorzystania z ulgi.

Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika

Fotowoltaika jest jednym z najdroższych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, więc wielu podatników interesuje to, czy takie wydatki również można odliczyć. Jak najbardziej, są one uwzględnione w katalogu przygotowanym przez Ministerstwo. Warto pamiętać, że możesz wliczyć nie tylko koszt paneli słonecznych, ale również cały osprzęt i montaż.

Ulga termomodernizacyjna a wynajem mieszkania

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać tylko właściciele domów wolnostojących. Ani właściciele mieszkań, ani tym bardziej wynajmujący nie zyskują takiego uprawnienia. Jeśli z kolei planujesz wynająć dom, w którym została przeprowadzona inwestycja, to nie ma to wpływu na kwestię przyznania ulgi.

Ulga termomodernizacyjna – od kiedy i do kiedy obowiązuje?

Ulga termomodernizacyjna 2020 obowiązuje już w tym roku, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek na termomodernizację. Oznacza to, że gdy rozpocząłeś inwestycję w 2020 roku, to poniesione koszty możesz odliczyć, składając PIT teraz. Jeżeli przewyższają one Twoje dochody, to nadwyżkę możesz wykorzystać w kolejnych 6 latach.

Warto tylko pamiętać o tym, że całą inwestycję trzeba ukończyć w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym miał miejsce pierwszy wydatek.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.