Czym się kierować szukając domu marzeń?

Czym się kierować szukając domu marzeń?

Kiedy decydujesz się samodzielnie budować dom, możesz perfekcyjnie dostosować go do własnych potrzeb. Czasami jednak lepiej wybrać gotowy domek na sprzedaż. W większości przypadków wystarczy drobny remont i możesz się wprowadzać. Własny dom jest inwestycją na lata. Sprawdź więc, na co zwrócić uwagę, aby spośród domów na sprzedaż wybrać ten jedyny

Własny dom to szczególnie w dzisiejszych czasach pożądany towar. W końcu podczas pandemii w swoich czterech kątach spędzamy mnóstwo czasu – nie tylko śpimy, ale też pracujemy, uczymy się, gotujemy czy ćwiczymy. Dlatego komfortowa przestrzeń jest teraz na wagę złota, a nawet mały, ale własny ogródek pozwoli Ci zaczerpnąć świeżego powietrza, kiedy tylko zechcesz.

Zastanów się, jakiej powierzchni potrzebujesz

Zanim zaczniesz przeglądać oferty domów na sprzedaż, zastanów się jaki metraż będzie Ci potrzebny. Jeśli trudno jest Ci to oszacować, możesz skupić się na liczbie potrzebnych pomieszczeń. Przykładowo, jeżeli masz dwoje dzieci, to minimalna liczba to trzy sypialnie. Gdy z kolei pracujesz z domu, to przydałby się jeszcze jeden pokój na własne biuro. Jeśli zależy Ci, aby mieć garderobę lub pralnię, to również to musisz wliczyć do preferowanej powierzchni. Nie zapomnij zastanowić się nad tym, ile łazienek powinien mieć domek na sprzedaż. Najlepiej sprawdzają się dwie – jedna mniejsza dla gości, a druga większa z wanną i/lub prysznicem dla domowników. Projekty domów jednak bardzo się różnią, więc z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz ten z układem, który Ci odpowiada najbardziej.

Sprawdź swoje możliwości finansowe

Kiedy już wiesz, spośród jakich domów na sprzedaż mniej więcej chcesz wybierać, musisz oszacować swoje możliwości finansowe. Podlicz stan swoich oszczędności. W większości przypadków uzbierana kwota nie starczy na zakup domu, ale może być wkładem własnym potrzebnym do uzyskania kredytu hipotecznego. W tym momencie warto udać się do banku albo do doradcy kredytowego, który pomoże Ci oszacować, na jaki kredyt w Twojej aktualnej sytuacji finansowej Cię stać. Po uzyskaniu takiej informacji będziesz wiedzieć, na jaki domek na sprzedaż możesz sobie pozwolić.

Przekalkuluj, czy wolisz rynek pierwotny, czy wtórny

Kiedy wiesz, jakim budżetem dysponujesz, musisz wybrać, czy decydujesz się na rynek pierwotny, czy wtórny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Plusem rynku pierwotnego jest to, że domek na sprzedaż jest nowy i przez nikogo nie był wcześniej używany. Możesz więc od początku wykończyć go, jak chcesz. Wadą jest w większości przypadków wyższa cena, na którą nie każdy może sobie pozwolić. wiosenna-pozyczka

Z kolei zaletą rynku wtórnego jest to, że relatywnie szybko możesz się wprowadzać, bo zazwyczaj dom jest już gotowy do zamieszkania. Starsze nieruchomości można także nabyć w wyjątkowo atrakcyjnej cenie i w lokalizacji, o której deweloper często może tylko pomarzyć. Transakcje z drugiej ręki są obarczone zazwyczaj wyższym ryzykiem, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny i prawny nieruchomości oraz zweryfikować sprzedającego.

Zorientuj się, jakie będą koszty kupna i remontu

Teraz czas na przeglądanie ofert domów na sprzedaż. Warto w tym celu skorzystać z portalu nieruchomości. Ceny są różne i zależą przede wszystkim od metrażu, lokalizacji, stanu technicznego, ale też stopnia zaawansowania projektu domu. Przykładowo, 280-metrowa, wykończona w wysokim standardzie nieruchomość zlokalizowana w podwarszawskim Konstancinie kosztuje 2,6 mln zł. Z kolei 200-metrowy dom z lat 70. do remontu w Poznaniu kupisz już za niespełna 1 mln zł. A niewielki, bo tylko 100-metrowy domek, który mieści się na wsi koło Białowieży kosztuje niespełna 400 tys. zł. Popularne są również szeregówki – za taką nieruchomość z rynku pierwotnego zlokalizowaną w małym mieście pod Wrocławiem zapłacisz 800 tys. zł (120 m kw.).

Pamiętaj także, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rynek pierwotny, czy wtórny, musisz doliczyć dodatkowe środki na wykończenie lub remont. Taki cel możesz wraz z kupnem sfinansować jednym kredytem hipotecznym. Twoja zdolność kredytowa nie jest jednak z gumy i jeśli już mniej więcej wiesz, ile bank może Ci pożyczyć, to pamiętaj, aby szukać tańszej nieruchomości, by starczyło jeszcze na remont.

Oceń okolicę i działkę, na której stoi dom

Na dużych portalach, gdzie agencje wystawiają domy na sprzedaż, widnieje także mapka i można zobaczyć, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość. Jeszcze bez umawiania się na oględziny możesz wybrać się na krótką wycieczkę i na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają interesujące Cię domy i gdzie są zlokalizowane. Kiedy już dotrzesz na miejsce, zwróć uwagę na:

  • hałas – czy w pobliżu nie ma ruchliwej drogi albo hałaśliwej fabryki, która skutecznie uniemożliwia wypoczynek,
  • stan i ruch na drodze dojazdowej – zwróć uwagę, czy droga jest pokryta szutrem albo asfaltem, czy chcąc dostać się do domu, trzeba będzie przedzierać się przez błoto, popatrz również, czy przed domem przejeżdża dużo aut, czy dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się także przed posesją,
  • kierunek świata, w który zwrócony jest dom – najwygodniej jest, aby był on zwrócony na południe, wtedy dom rzuca naturalny cień na taras,
  • zapach – warto pociągnąć nosem i sprawdzić, czy w okolicy nie ma np. wysypiska śmieci, które emituje nieprzyjemną woń.

Dodatkowo warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, aby zweryfikować jakie inwestycje mogą powstać w pobliżu Twojego upatrzonego domu. Ważna także jest odległość od punktów, z których na co dzień będziesz korzystać, np. sklep spożywczy, poczta, paczkomat, szkoła, przychodnia. Jeśli masz dzieci albo nie poruszasz się autem, to nie zapomnij zerknąć, czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.

Porównaj oferty domów

Kiedy masz już wybranych kilka ofert domów na sprzedaż, trzeba je porównać. Na tym etapie najlepiej zapoznać się z projektem domu, który dołączony jest do ogłoszenia. Tak naprawdę, jaką nieruchomość wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Zwróć uwagę na to, czy w oglądanych przez Ciebie projektach domów znajdują się wszystkie pomieszczenia, których potrzebujesz, czy kuchnia jest wystarczająco duża, czy występują skosy, które zmniejszają powierzchnię użytkową, czy schody nie są dla Ciebie za strome, czy jest sporo miejsca do przechowywania rzeczy. wiosenna-pozyczka

Umów się na oględziny

Na widok jakiejś oferty zaświeciły Ci się oczy i wydaje Ci się, że ten projekt domu czy już gotowy budynek to spełnienie Twoich marzeń? Czas przekonać się, jak jest w rzeczywistości i umówić się na spotkanie ze sprzedającym.

Warto na nie wybrać się z niezależnym fachowcem, który oceni na przykład, w jakim stanie jest elewacja domu, czy jest możliwa rozbudowa albo przebudowa oraz, czy budynek nie ucierpiał w wyniku wichury, czy powodzi. Opłaca się wybrać na kilka takich spotkań w różnych porach dnia i dniach tygodnia. W południe sprawdzisz, czy mieszkanie jest dobrze doświetlone, po godzinach szczytu, czy pod domem można zaparkować, a w deszczowy dzień, czy na drodze dojazdowej nie tworzy się potok.

Poproś również obecnego właściciela domku na sprzedaż, aby przestawił Ci rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę czy wywóz śmieci. Dzięki temu zorientujesz się, ile miesięcznie będziesz musiał przeznaczać na utrzymanie nieruchomości. W przypadku kupowania domku z rynku pierwotnego oczywiście nie musisz tego robić.

Zapoznaj się z dokumentacją domu

Zanim sfinalizujesz umowę, musisz wnikliwie zapoznać się z dokumentacją dotyczącą domu. Przede wszystkim poproś sprzedającego o numer księgi wieczystej, aby móc potwierdzić, kim naprawdę jest właściciel oraz czy na nieruchomości nie ciążą jakieś obciążenia (np. hipoteka banku czy użytkowanie wieczyste).

Razem z architektem prześledź także projekt domu i sprawdź, jakie rozwiązania zostały zastosowane podczas budowy i czy ewentualnie mogą wpływać na trwałość konstrukcji.

Jeśli okaże się, że cała dokumentacja jest w porządku, projekt domu i jego lokalizacja Ci odpowiada, to możesz ze sprzedającym spisać umowę przedwstępną. Następnie dopinasz formalności związane z kredytem hipotecznym i po uzyskaniu decyzji pozytywnej możesz podpisywać akt notarialny. Co dalej? Możesz już zastanawiać się nad kolorem elewacji domu i wyborem krzeseł do jadalni.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.