Kredyt hipoteczny – jak uzyskać przy niskich dochodach?

Kredyt hipoteczny – jak uzyskać przy niskich dochodach?

Kredyt hipoteczny bierzemy zazwyczaj na kilkaset tysięcy złotych. Aby co miesiąc go spłacać potrzebne są odpowiednio wysokie zarobki. Sprawdź, jak przy swoich obecnych dochodach oszacować szansę na kredyt, co jeszcze ma wpływ na zdolność kredytową oraz co zrobić, gdy decyzja kredytowa banku w Twoim przypadku jest negatywna

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, kredyt mieszkaniowy jest aktualnie najlepiej spłacanym zobowiązaniem. Oznacza to, że bank bardzo wnikliwie analizuje, komu może przyznać finansowanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kredyty hipoteczne są udzielane na sumę od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów, więc tym bardziej trzeba wykazać się przed bankiem tym, że w ciągu najbliższych 20-30 lat nie będziesz miał problemu ze spłatą zobowiązania.

Co możesz zrobić, jeśli Twoje dochody nie są najwyższe, ale marzysz o tym, aby w końcu zamieszkać na swoim? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby na podniesienie Twojej zdolności kredytowej i zwiększ swoje szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie

Zdolność kredytowa, czyli sprawdź, na czym stoisz

To, czy otrzymasz kredyt hipoteczny zależy oczywiście od tego, jaką nieruchomość chcesz skredytować, a w głównej mierze wpływa na to zdolność kredytowa. Jest to kwota kredytu, którą w Twojej obecnej sytuacji finansowej bank może Ci zaoferować. Na zdolność kredytową wpływają następujące czynniki:

  • wysokość dochodów,
  • forma zatrudnienia,
  • staż pracy w obecnym miejscu,
  • ogólny staż zawodowy,
  • stan cywilny,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • posiadane produkty kredytowe,
  • stałe wydatki na życie,
  • historia kredytowa.

Pamiętaj, że zdolność kredytowa dla konkretnego kredytobiorcy zależy również od polityki banku. Nie zdziw się, więc kiedy jeden będzie mógł pożyczyć Ci więcej, a inny mniej. Właśnie dlatego warto korzystać z rankingów kredytów hipotecznych, które są dostępne na porównywarkach produktów finansowych. Dzięki nim możesz sprawdzić, jaką ofertę mają aktualnie najpopularniejsze banki. Korzystając z kalkulatora hipotecznego, masz także możliwość zorientować się, ile wyniosą raty i koszty kredytów hipotecznych przy interesującej Cię kwocie. wiosenna-pozyczka

Jak sprawdzić, ile wynosi Twoja zdolność kredytowa? W internecie bez problemu znajdziesz takie narzędzie jak kalkulator zdolności kredytowej. Po wpisaniu Twoich dochodów oraz wydatków kalkulator zdolności kredytowych wyliczy, ile szacunkowo możesz pożyczyć. Pamiętaj, że taka informacja ma być dla Ciebie tylko wskazówką. Wiążącą informację otrzymasz dopiero w banku.

Popracuj nad historią kredytową

Kredyt hipoteczny to naprawdę poważne zobowiązanie, dlatego bank wyjątkowo dokładnie weryfikuje, czy Cię na niego stać. Aby pokazać, że jesteś rzetelnym płatnikiem i można pożyczyć Ci kilkaset tysięcy złotych, trzeba podjąć konkretne działania już dużo, dużo wcześniej. Historię kredytową możesz budować poprzez korzystanie z drobnych produktów kredytowych (np. niewielki kredyt gotówkowy, karta kredytowa czy kupno sprzętu na raty) i trzymanie się harmonogramu spłaty. Każda terminowo spłacona rata jest odnotowywana w Biurze Informacji Kredytowej, a bank przed podjęciem decyzji, czy przyznać Ci kredyt mieszkaniowy, będzie sprawdzał Cię w tej bazie. Jeżeli analityk zobaczy, że w przeszłości nie miałeś problemu z regulowaniem zobowiązań, to chętniej wyda decyzję pozytywną.

Pamiętaj jednak, że budowanie historii kredytowej ma również drugą stronę medalu. Jeśli zdecydujesz się na zbyt dużą liczbę kredytów gotówkowych, a dodatkowo będziesz spóźniać się z ich spłatą, to na pewno zadziała to na Twoją niekorzyść. Dlatego w przypadku wyboru także takich produktów, warto korzystać z kalkulatora kredytowego, który pozwoli Ci szybko porównać dostępne na rynku oferty i wybrać tę najtańszą.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Sprawdź, czy to możliwe!

Zastanów się nad tym, czy ktoś może przystąpić z Tobą do kredytu

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby uzyskać kredyt na mieszkanie przy niskich dochodach jest znalezienie współkredytobiorcy. Jest to osoba, która wraz z Tobą przystępuje do kredytu hipotecznego i jest tak samo odpowiedzialna przed bankiem za jego spłatę. Nie musi być to współmałżonek. Może być to ktokolwiek, kto ma regularne i stabilne dochody i zgodzi się dzielić z Tobą takie zobowiązanie. Gdy w takiej roli widzisz swojego rodzica, to pamiętaj, że pod uwagę bank bierze wiek najstarszego kredytobiorcy. Jeżeli więc Twoja mama lub tata ma 60 lat, to bank może udzielić finansowania np. tylko na 15 lat, jeśli w jego polityce widnieje zapis, że kredyt całkowicie trzeba spłacić przed ukończeniem 75. roku życia.

Jeśli zastanawiasz się, czy dana osoba może być Twoim współkredytobiorcą, to zsumuj jej i Twoje dochody i skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego, który wyliczy Wam, ile wspólnie możecie pożyczyć. wiosenna-pozyczka

Zrezygnuj z nieużywanych produktów finansowych

Zdarzyło Ci się uruchomić debet w koncie, aby mieć dodatkowe środki na wszelki wypadek? Masz kartę kredytową, ale w ogóle z niej nie korzystasz? To mogą być przyczyny tego, że przy niskich dochodach bank odmawia Ci udzielenia kredytu hipotecznego.

Takie produkty finansowe kredytodawca traktuje jako obciążenia, które obniżają Twój rozporządzalny dochód, nawet gdy z nich nie korzystasz. Dlatego jeśli masz taką możliwość, to w imię wyższego kredytu hipotecznego, opłaca się z nich zrezygnować.

Spróbuj ograniczyć swoje koszty stałe

Kiedy pójdziesz na spotkanie do banku albo skorzystasz z kalkulatora kredytowego hipotecznego, to będziesz musiał podać wysokość swoich kosztów utrzymania. Są to wszystkie wydatki, które co miesiąc musisz uregulować. Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy przy niższych dochodach, warto spróbować zrezygnować z wydatków, które obciążają Twój budżet (np. z nieużywanego karnetu na siłownię).

Wybierz dłuższy okres kredytowania

Nie wiesz, na jaki okres wziąć kredyt hipoteczny? Kalkulator, który znajdziesz w internecie, pozwoli Ci sprawdzić, ile wyniosą raty w różnych bankach przy różnych okresach spłaty. Jeśli chcesz zwiększyć swoją szansę na kredyt, to wybierz możliwie najdłuższy czas (zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego jest to 35 lat). Dzięki temu Twoja miesięczna rata kredytu będzie niższa i łatwiej dopasujesz ją do domowego budżetu.

Zdecyduj się na raty równe

Kiedy wnioskujesz o kredyt hipoteczny możesz wybrać jeden z dwóch typów rat: równe albo malejące. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania, lepiej zdecydować się na raty równe. Banki wyliczają zdolność według pierwszej raty, a malejąca zawsze na początku jest wyższa niż równa. Musisz mieć jednak świadomość, że w przypadku identycznych płatności przez cały okres kredytowania, łącznie do banku oddasz więcej odsetek.

Pożycz tylko tyle, ile kosztuje nieruchomość

Warto wiedzieć, że banki w ramach kredytu hipotecznego pożyczają pieniądze nie tylko na zakup nieruchomości, ale również na wykończenie. Jeśli jednak Ty nie dysponujesz najwyższymi dochodami, to lepiej abyś zdecydował się tylko na kwotę potrzebną do zakupu mieszkania. Środki potrzebne na remont możesz pożyczyć gdzie indziej. Warto w tym celu wybrać firmę pożyczkową, która nie podchodzi tak restrykcyjnie do liczenia zdolności kredytowej i akceptuje niższe dochody niż bank.

W Aasa Polska możesz pożyczyć nawet 15 tys. złotych, a spłatę rozłożyć na 36 wygodnych rat. Taka kwota z pewnością wystarczy Ci na sfinansowanie podstawowych wydatków przed przeprowadzką.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.